ДокументиАрхів VIІ скликанняЗвіти → Звіт голови Тернопільської районної ради за 2016 рік

Шановні депутати та запрошені!

 

        Минув рік з початку роботи Тернопільської районної ради сьомого скликання. Відповідно до пункту 17 статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування» хочу прозвітувати про свою роботу та про результати діяльності всієї районної ради.

       На мій погляд рада стала більш мобільною, відповідальною, натхненною у своїй діяльності.

По-перше, згідно виборчого законодавства зменшилась кількість депутатів – з 80 до 36.

        По-друге, зменшено кількість постійно діючих комісій з 12 до 6, хоча питання, які розглядаються сесією районної ради не зменшились, а напевно збільшились.

Я маю на увазі те, що фінансування бюджетної сфери повністю лягло на районний бюджет (освіта, медицина, культура) виникли нові фінансово-правові відносини між районним бюджетом і бюджетами сільських і селищних рад. Раніше районні кошти направлялись на вирішення проблем сільських і селищних рад – зараз сільські ради сприяють покращенню харчування дітей в садочках і школах, забезпечують відповідними матеріально-технічними засобами.

        Протягом 2016 року почали працювати дві громади Тернопільського району – Байковецька і Великогаївська. За досить короткий час потрібно було узгодити, врегулювати юридичні, правові, бюджетні відносини між службами району та громад. Не все йшло гладко. Але я хочу подякувати кожному депутату, виконавчому комітету районної ради, керівникам районної державної адміністрації та відділам і управлінням за розуміння, єдність, виваженість у прийнятті рішень, що дало змогу розв’язати багато проблемних питань. Цим ще раз хочу підтвердити вислів, що наша сила в єдності.

 

Шановні депутати!

        За звітній період на 9 сесіях було проведено 15 пленарних засідань. Стільки ж (15) відбулось і засідань Президії районної ради. Перед пленарними засіданнями активно працювали постійні комісії по підготовці та розгляду питань, що виносились на сесії районної ради. Проведено 60 засідань комісій, на яких розглянуто 206 сесійних питань. Хочу визнати фахову роботу усіх постійних комісій районної ради, але зокрема відзначити:

    -  Постійну комісію з питань соціально-економічного розвитку, фінансів і бюджету та міжбюджетних відносин (голова комісії Дзудзило Володимир Миколайович). Проведено 29 засідань, на більшості засідань яких були присутні всі її члени;

     -  Постійну комісію з питань розвитку української національної освіти, культури, духовності і засобів масової інформації (голова комісії Бородай Степан Дмитрович);

    -  Постійну комісію з питань охорони здоров’я, сім’ї, материнства і дитинства, туризму, фізкультури і спорту (голова комісії Мигдаль Ігор Павлович).

Завдання районної ради – забезпечення, вираження і захист інтересів жителів району, повна і всебічна підтримка загальних принципів соціально-економічного і культурного розвитку району, яку здійснює виконавча влада району. Завдяки тісній та злагодженій роботі депутатів, комісій та гілок влади вдалося прийняти цілу низку ефективних рішень, спрямованих на забезпечення сталого розвитку нашого району.

    На пленарних засіданнях приймалися рішення, які дозволяли на практиці реалізовувати повноваження районної ради. Затверджувався бюджет та вносилися зміни до нього, приймались програма соціально-економічного та культурного розвитку району, цільові програми з ряду питань та заслуховувались звіти про їх виконання, розглядалися питання стимулювання громадян, які направлялись на військову службу за контрактом та надання допомоги родинам загиблих під час АТО.

    Важливим засобом здійснення впливу депутатів на вирішення найбільш актуальних проблем територіальних громад району є депутатські запити та звернення. За звітній період від депутатів районної ради надійшло 4 депутатських запити та 4 звернення. Керуючись Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», усі запити направлялись до керівників підприємств, установ, організацій, до голови районної державної адміністрації, в обласні установи і організації, в Кабінет Міністрів, у Верховну Раду України з вимогою вирішити питання по суті і дати офіційну відповідь чи пропозицію. Проте дієвість таких звернень бажає бути кращою.

        Важливе місце в моїй діяльності і в роботі районної ради, депутатського корпусу відводилось роботі із зверненням громадян. В центрі уваги завжди була і залишається людина з її болями і проблемами.

        Всього за звітній період в районну раду надійшло 328 звернень, з яких два поштою. За наданням матеріальної допомоги звернулись 319 громадян (з яких 86 звернень учасників бойових дій, АТО, 3 – від багатодітних сімей) та 10 з різних побутових питань. Тематика звернень в повній мірі відтворює ті соціальні процеси, які відбуваються в суспільстві. Розуміючи це, ми збільшили у 2016 році індивідуальний фонд кожного депутата з 500 грн на рік в 2015 до 2000 грн. Якщо звернення стосувались складних операцій, захворювань кошти виділялись рішенням сесії. Безвідмовно надавались допомоги по 1000 грн. учасникам АТО.

        Життя заставляє нас по-новому підходити до організації співпраці та взаємодії з радами базового рівня. Налагоджуємо партнерські стосунки з Байковецькою та Великогаївською об’єднаними територіальними громадами. Оскільки в радах немає прямого підпорядкування, районна рада будує з сільськими радами свої відносини на договірній основі. Це стосується. Як бюджетних питань так і надання методично-правової діяльності.

        Сільські, селищні голови та секретарі сільських рад постійно направляються в обласний центр підвищення кваліфікації державних службовців. За 2016 рік курси підвищення кваліфікації пройшли 2 голови та 4 секретарі сільських рад. Зараз перебувають на навчанні 2 секретарі сільських рад.

        Моя діяльність, як голови ради, не припиняється і в міжсесійний період – беру участь у всіх заходах, які відбуваються в районі, стараюсь завжди виступити і висловити свої бачення щодо розв’язання тих чи інших проблем.

        Для кращого інформування громадськості, депутатів районної ради матеріали висвітлюються в районній газеті «Подільське слово» та радіокомпанії «Джерело», на сайті Тернопільської районної ради. Для покращення інформаційної роботи в раді створений інформаційно-аналітичний відділ, який вчасно і в повному обсязі дає можливість ознайомитись з проектами рішень сесії, протоколами засідань президії та постійних комісій.

    Згідно з діючим законодавством районній раді довірено управління майном спільної власності територіальних громад Тернопільського району. Всіма питаннями, пов’язаними із управлінням майном комунальної власності, займається Фонд комунального майна. Питання спільної власності територіальних громад розглядалися на сесіях районної ради.

        За 2016 рік непогані показники отримані в господарській діяльності. Районна рада, районна державна адміністрація, сільські та селищні ради реалізували ряд запланованих заходів на виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району.

Промисловість

 
        За звітний період слід відзначити ріст обсягів реалізованої продукції на 29,4% порівняно з 2015 роком, а завдання програми виконано по промисловості на 120%.

        В машинобудуванні виконання плану становить 106,5%, на 216% завдання виконали підприємства по виробництву харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, 145% становить виробництво гумових і пластмасових виробів, 119% – текстильне виробництво, виробництво одягу.

        Обсяг реалізованої промислової продукції в 2016 році склав 1 млрд. 30 млн. 70,6 тис. грн.. На 26 промислових підприємствах працювало 4476 особи.

 

Сільське господарство

 

         У 2016 році сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності району вироблено валової продукції на 719,2 млн. грн., що на 11,6% більше 2015 року.

        Збільшено площі посівів цукрового буряка до 2847 га, що найбільше серед районів в області, середня врожайність якого склала 535 ц/га. Більше вирощено кукурудзи, картоплі, овочів порівняно з 2015 роком.

        Аграрна політика за останні роки не сприяла розвитку тваринництва, через що є спад у поголів’ї ВРХ та виробництві молока.

        Середня заробітна плата в сільських господарствах становить майже 4000 грн. на одного працюючого. Найвищі зарплати в господарствах ПАП «Агропродсервіс» - 6678 грн. та ПП «Агрон» - 5153 грн.

Транспорт

 

         Перевезення пасажирів в районі здійснюється 48 автобусними маршрутами, яке забезпечують 28 приватних підприємців. Задіяно щоденно 44 автобуси, які виконують 410 оборотних рейсів.

    За 2016 рік перевезено 121,5 тис. пасажирів пільгових категорій. Слід зазначити, що компенсаційні виплати за пільговий проїзд покладено на районний бюджет. За 2016 рік ця сума становить 916 тис. 633 грн.

          Компенсаційні виплати закладені в бюджеті і на 2017 рік.

 

 

Торгівля і послуги

 

 

        В районі забезпечуються умови для розвитку торгівлі. На споживчому ринку послуг 336 магазинів, з яких 49 торгують продовольчими товарами, 146 – непродовольчими і 141 магазин змішаними групами товарів. 19 магазинів з мережі споживчої кооперації «Теко».

    На території району здійснюють свою діяльність 65 закладів ресторанного господарства на 6193 посадочних місць, товарооборот яких за 2016 рік склав більше 526 млн. грн..

        Обсяг реалізованих послуг на одну особу по району складає майже 120 грн. За звітний період відкрито 4 об’єкти торгівлі та 3 заклади ресторанного господарства.

 

Про виконання бюджету

 

        За січень-грудень 2016 року бюджет району за власними надходженнями виконано на 132,7%, або на 21 млн. 719,1 тис. грн. більше плану. Основним джерелом наповнення бюджету району є податок та збір на доходи фізичних осіб, що становить 48,25 % до загальної суми власних доходів.

            Річний план по доходах загального фонду виконали 28 місцевих бюджетів.

Приємно відзначити, що в 2016 році до районного бюджету надходили субвенції із сільських, селищних рад та об’єднаних територіальних громад, що дало можливість стабільно працювати освітній, медичній сфері та сфері соціальних послуг.

          Від бюджетів об’єднаних територіальних громад районному бюджету надійшло 8 млн. 816 тис. 300 грн. медичної субвенції, 10 млн. 321 тис. 500 грн. іншої субвенції.

        На здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку місцевим бюджетам була надана субвенція з державного бюджету в сумі 3 млн. 426,7 тис. грн., з яких використано 3 млн. 423,9 тис. грн..

            Протягом 2016 року по зведеному бюджету району розподілено 15 млн. 557,5 тис. грн. вільних залишків коштів, а по зведеному бюджету району від перевиконання – 21 млн. 638,2 тис. грн., внаслідок чого заборгованість із виплати заробітної плати та нарахування  енергоносіях відсутня.

            Середньомісячна зарплата в області одного працівника становить 3550 грн., тоді як районного 4373 грн., що більше на 23,2%, або до 2015 року ріст становить 20%.

        Прикро констатувати, що заборгованість на підприємствах району на 01.01.2017 року  склала 221,9 тис. грн.. Боржниками залишились філія «Великоберезовицька ДЕД» – 157,4 тис. грн. та філія «Тернопільський райавтодор» – 64,5 тис. грн..

            Станом на 1 січня 2017 року на обліку в центрі зайнятості знаходились 332 громадяни.

Соціальний захист

 

        Основним завданням соціального захисту населення є втілення державної політики у сферу трудових відносин та обслуговування громадян, які потребують підтримки з боку держави.

        Тернопільська районна рада через депутатський корпус виділяє кошти під програму «Ветеран» для надання пільг на комунальні послуги ветеранам ОУН-УПА та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.

        В Тернопільському районі проживає 263 особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, 12 членів ОУН-УПА та 16 реабілітованих, які користуються пільгами на електроенергію, газопостачання, телефон та інші комунальні послуги. Інші отримують субсидії.

        За 2016 рік нараховано субсидій на житлово-комунальні послуги на суму 251 млн. 359,1 тис. грн..

        Протягом 2016 року доплату членам сімей загиблих учасників АТО 7 особам з районного бюджету виплачено надбавку на суму 42 тис. грн.. На 2017 рік цю суму збільшено до 168 тис. грн., або 2 тис. грн. на місяць.

       Станом на 01.01.2017 року в Тернопільському районі 646 осіб отримують доплату до пенсій за особливі заслуги перед Україною в розмірі 357 грн. в місяць.

 

Підприємництво

 

         В Тернопільському районі станом на 01.01.2017 року кількість фізичних осіб-підприємців становить 4011 осіб, з них 3473 діючих, або 86,5% до всіх зареєстрованих.

        З 27 червня 2013 року в районі діє Центр надання адміністративних послуг, який відповідно до «Програми функціонування та розвитку Центру надання адміністративних послуг Тернопільської районної державної адміністрації на 2016-2017 роки» фінансується з місцевого бюджету для покращення обслуговування громадян району.

     Допомога від районної ради йде і на розвиток малого і середнього підприємництва в Тернопільському районі у прийнятті відповідних програм по фінансовій підтримці, розвитку малого і середнього підприємництва. На 2017 рік 103 тис. грн. заплановано на ці потреби.

 

 

Охорона здоров'я

 

  

        Впродовж 2016 року основна увага галузі охорони здоров’я району зосереджувалась на раціональному використанні матеріальних, економічних, трудових, кадрових ресурсів для збереження діяльності лікувально-профілактичних закладів району та забезпечення якісної кваліфікованої медичної допомоги.

            Відповідно до виконання програми соціально-економічного розвитку щодо реформування медичної галузі району по покращенню матеріально-технічної бази ЛПЗ проведена відповідна робота. За 2016 рік по ТРТМО зроблено ремонтів на суму 291,1 тис. грн.

       Завершено ремонт коридору на 1 поверсі поліклініки та 1-го поверху коридору корпусу №3 – 55 073 грн..

        Проведено ремонт санвузлів в приміщенні поліклініки – 53,713 тис. грн.

        Проведено ремонт приміщення бухгалтерії та зовнішній ремонт корпусу №3, на що використано 60 233 грн..

        Проведено ремонт в адміністративному відділенні із заміною віконних та

дверних блоків на суму122 090 грн..

   З метою енергозбереження виготовлено проектну документацію на реконструкцію котельні в лікарні с.В.Глибочок, закуплено котел та 2 насоси за кошти місцевого бюджету (68 тис. грн.).

    Проведено заміну лінолеумного покриття та придбано бойлер в стаціонарі с.Мишковичі. За кошти місцевого бюджету закуплено кисневі концентратори (2 шт.) для хірургічного відділення на суму 70,6 тис. грн. За рахунок коштів спецфонду закуплено витяжну шафу для клініко-діагностичної лабораторії вартістю 22 тис.грн., 6 холодильників вартістю 40 тис. грн., комп'ютерну техніку на суму 40 тис. грн.

        Налагоджено партнерські відносини із Байковецькою та Великогаївською об'єднаними територіальними громадами в плані співфінансування медичної галузі.

        Виділено кошти з медичної субвенції району на реалізацію медичних програм, зокрема за 2016 рік виконання складає:

- Програма і централізовані заходи боротьби з туберкульозом на 2013-2016 роки – 580,7 тис. грн.

- Забезпечення медичних заходів Державної програми "Онкологія" до 2016 року – 470,0 тис. грн.

- Забезпечення медичних заходів районної програми "Профілактика, діагностика та лікування вірусних гепатитів В і С" на 2013-2016 роки – 18,5 тис.грн.

- Програма "Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини" до 2016 року – 86,9 тис. грн.

- Районна цільова соціальна програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки - 7,2 тис. грн.

    Для належного функціонування закладів охорони здоров'я Тернопільська районна рада у 2016 році з місцевого бюджету виділила додатково коштів в сумі 2 млн. 784,354 тис.грн. Проводиться розмежування видатків за рівнями надання медичної допомоги, передбачивши можливість збільшення фінансування та діяльність по укомплектуванню медичних установ первинної медико-санітарної допомоги.

     Проводиться інформаційно-роз'яснювальна робота серед медичних працівників та населення щодо проведення реформування медичної галузі.

 

Освіта

 

         У 2016 році в районі забезпечено функціонування і розвиток системи дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, забезпечено права мешканців району на освіту, підвищення якості освітніх послуг з урахуванням демографічної ситуації відповідно до вимог суспільства, стану соціально-економічного розвитку району. Одним із пріоритетів є розвиток дошкільної освіти. На виконання Закону України «Про дошкільну освіту» та з метою забезпечення вільного доступу дітей до дошкільної освіти в районі створена розширена мережа ДНЗ, НВК та ЗОШ І ст. –дитсадків.

        На даний час в районі функціонує 21 ДНЗ, НВК та ЗОШ І ст. – дитсадок, що нараховує 54 групи з кількістю дітей 1216 чоловік.

У 2016 році було відкрито ДНЗ у с.Ігровиця та додаткові групи у вже діючому садочку с.Смиківці.

        Отримання базової та повної загальної середньої освіти у 2016 році в районі забезпечували: 11 ЗОШ І-ІІІ ст., 9 ЗОШ І-ІІ ст. і 13 ЗОШ І ст. Станом на 01.09.2016 року у 33 загальноосвітніх навчальних закладах району навчалося 3348 учнів. Середня наповнюваність класів становить 14 учнів. Для належного функціонування закладів освіти району у 2016 році Тернопільською районною радою додатково виділено кошти з місцевого бюджету в сумі 8897 тис.грн. За ці кошти дофінансовано заробітну плату, енергоносії, проведено ремонти та заміну котлів, заміну віконних та дверних блоків, утеплення фасадів, проведено поточні ремонти та інше.

    Придбано 2 нових шкільних автобуси Богдан А22412 для ЗОШ І-ІІІ ст. с.Почапинці і ЗОШ І-ІІІ ст. с.Мишковичі. Для співфінансування придбання автобусів виділено кошти в місцевого бюджету в сумі 990 тис.грн.

На базі Мишковицької ЗОШ І-ІІІ ст. рішенням сесії районної ради № 142 від 28 вересня 2016 р. створено опорну школу.

 

Культура

 

        У звітному році в районі збережено мережу закладів культури, кадровий і творчий потенціал галузі. Не понизився професійний та художній рівень виконавчої майстерності аматорських колективів.

        До послуг населення в районі функціонує 35 сільських бібліотек-філій, 12 сільських та селищних будинків культури, 24 сільських клуби, центральна районна бібліотека, районний будинок культури, Великобірківська музична школа з філією у с.В.Глибочок, Острівська музична школа з філією у районному будинку культури, комунальний заклад Тернопільської районної ради "Меморіальний музей С.Крушельницької" с.Біла. Функціонує 22 колективи, які носять звання "народний та зразковий". Протягом року забезпечено покращення матеріально-технічної бази закладів культури району, а саме:

        - Проведено внутрішній ремонт районного будинку культури на загальну суму

83 тис. грн..

    - Проведено внутрішній ремонт центральної районної бібліотеки на суму 30 тис.грн..

    - Придбано будівельно-господарські матеріали на суму 5 тис. грн. та проведено внутрішні ремонтні роботи у Великобірківській та Острівській музичних школах.

    - Встановлено опалення клубу с.Домаморич на суму 50 тис. грн..

    - Для встановлення опалення та внутрішнього ремонту клубу с.Драганівка освоєно коштів на суму 100 тис. грн..

    - Для ремонту покрівлі бібліотеки с.В.Лука, яка знаходиться в одному приміщенні з шкільною їдальнею та ФАПом, використано 220 тис. грн..

    - Для відбудови клубу с.Миролюбівка, зруйнованого внаслідок стихійного лиха, виділено коштів в сумі 200 тис. грн.

    - Для ремонту покрівлі, сходів будинку культури та бібліотеки с.В.Глибочок використано коштів на суму 270 тис. грн.

    - Проведено ремонт опалювальної системи комунального закладу

"Меморіальний музей С.Крушельницької" с.Біла на суму 18 тис. грн.

    - Покращено матеріальну базу "народних" і "зразкових" аматорських колективів. Протягом останнього кварталу 2016 року придбано сценічні костюми на суму 149,3 тис. грн.

        За кошти сільських та селищних рад проведено ремонтні роботи в закладах культури селища В.Бірки, сіл Плотича, Малий Ходачків, Настасів, Буцнів, Мишковичі.

        Для належного функціонування закладів культури району Тернопільською районною радою виділено додатково коштів в сумі 1866 тис. грн. Протягом 2016 року в закладах культури району проводились масові заходи приурочені пам’ятним та календарним датам. Кульмінаційним моментом заходів став творчий звіт мистецьких колективів Тернопільського району "Солдати України" присвячений 25-тій річниці Збройних сил України, який відбувся 6 грудня 2016 року в палаці культури "Березіль" ім. Леся Курбаса м.Тернополя, а також святкові заходи присвячені 50-тій річниці утворення Тернопільського району "Благодатна земля благородних людей", які відбулись 8 грудня 2016 року в Тернопільському обласному драматичному театрі ім.Т.Шевченка.

      Завдяки роботі народних, зразкових та аматорських колективів у Тернопільському районі на високому рівні відзначаються всі державні та місцеві свята; реалізується низка соціально-культурних заходів, проводиться велика кількість заходів для різних вікових верств населення.

        Виступи колективів художньої самодіяльності району транслює Тернопільське державне телебачення та ТV-4. Про досягнення та успіхи того чи іншого аматорського колективу, організацію та проведення масових культурно-мистецьких заходів постійно інформує районна газета "Подільське слово", обласна преса, сайт райдержадміністрації і ради, а також соціальна мережа "Фейсбук".

 

Шановні колеги!

        Безумовно протягом звітного року зроблено немало, однак я вважаю, що цей результат був би неможливий без тісної і злагодженої роботи депутатів районної ради, без активної участі в роботі постійних комісій та в сесійній залі, без доброї роботи виконавчого апарату районної ради та плідної співпраці з районною державною адміністрацією.

        Переконаний, що районна рада сьомого скликання, незважаючи на існуючі проблеми та невирішені питання, довела свою дієздатність, компетентність, професіоналізм у забезпеченні стабільного розвитку району.