ДокументиАрхів VIІ скликанняЗвернення депутатів районної ради → ЗВЕРНЕННЯ щодо врегулювання питання вживання української мови в національному теле- і радіопросторі

 Верховній Раді України

Кабінету Міністрів України

Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення

 

ЗВЕРНЕННЯ

 

Ми, депутати Тернопільської районної ради, висловлюємо думку наших виборців, мешканців Тернопільського району, щодо тотального зросійщення радіо- та телепростору, який транслюється на нашій території. Фактичне продовження політики начебто двомовності, успадкованої з радянських часів, яка служить прикриттям для русифікації, є сьогодні незрозумілим і неприйнятним, а посилення позицій російської мови в Україні за рахунок української є злочином проти держави та її майбутнього.

В пункті 2 статті 5 та пункті 3 статті 14 Рамкової конвенції про захист національних меншин, укладеної в Страсбурзі 1 лютого 1995 року, що набрала чинності для України з 01.05.1998 p., ведеться мова про недопустимість захисту та просування регіональних мов та мов меншин за рахунок державної.

Висловлюємо своє незадоволення з приводу переважної більшості російськомовних телерадіопродуктів, які транслюються у ЗМІ на території нашого району, до речі на 99% україномовного.

Зважаючи на те, що українська мова має непорушний статус єдиної державної у відповідності з Конституцією України, і цей статус не підлягає будь- якому перегляду, звертаємось до Вас з проханням виконати свою державницьку місію і унеможливити будь-які утиски державної української мови на усій території України, та не допустити продовження русифікафіції кіно та телебачення.

Ми вимагаємо на законодавчому рівні врегулювати питання вживання української мови в національному теле- і радіопросторі, внісщи зміни до законодавства:

  у статті 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» термін «національний аудіовізуальний продукт» замінити і викласти у такій реакції «національний україномовний аудіовізуальний продукт - програми, фільми, аудіовізуальні гвори, вироблені фізичними або юридичними особами України, озвучені /виключно українською мовою»;

   статтю 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» викласти у такій редакції: «У загальному обсязі діяльності коленої телерадіоорганізащї не менше 75% має становити національний україномовний аудіовізуальний продукт. Частка україномовної музики на телебаченні та радіо має становити не менше 50% від усієї музики зі словами. Інші 50% мають заповнюватися не лише російськомовними «продуктами» а й мовами інших національних меншин, які теж мають законне право на мовлення в ефірах ЗМІ»;

   негайно скасувати антиукраїнський закон Колесніченка-Ківалова «Про засади державної мовної політики» та розробити сучасне мовне законодавство, яке б забезпечувало належне місце та захист державного статусу української мови.

Не нехтуйте пріоритетно важливим питанням мовної політики в Україні, адже використання державної мови - гарантія національної безпеки країни. Якби це було не так, то нас би не намагалися так жорстко та агресивно русифікувати (чи, у свій час полонізувати).


Прийнято
на третьому пленарному
засіданні 3 сесії районної ради
12 квітня 2016 р.