Новини

 
 
 
 


"Місцеві бюджети не витримають тарифів на газ", - заявив голова Тернопільської райради Віктор Козорог
20.09.2021


За словами Віктора Козорога, голови Тернопільської районної ради, дитячі садочки, школи, лікарні, які сьогодні перебувають на фінансуванні з місцевих бюджетів опиняться у катастрофічній ситуації з початком опалювального сезону.

Як відзначив Віктор Козорог, бюджетні установи будуть працювати з холодними батареями, або ж заклади доведеться закрити.

«У вересні 2021 на ринку газу, що постачається для населення, особливих несподіванок не відбулося. Місячні ціни у більшості постачальників продовжили своє зростання, - наголосив Віктор Козорог. – Відтак, у Тернопільській області сьогодні діє тариф - 8,9900 грн за куб для населення та це без доставки, якщо врахувати доставку, то приміром Кременецьке УПРГ - 1,560 грн за куб,ПАТ «Тернопільгаз» - 2,148, ПАТ «Тернопільміськгаз» - 1,056. З 01.07.2021 року ціна за 1000 м³ природного газу для для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів та промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання становить - 15 600,00 грн. (П’ятнадцять тисяч шістсот гривень 00 копійок). Хоча на ринку уже заявляють про 30-35 грн за один куб газу».

Так, днями, приміром у сусідній Хмельницькій області, протягом 1-19 вересня у системі “Прозорро” зафіксовано 74 тендера природного газу, які не відбулися і де замовниками виступали бюджетні установи та державні організації.

Найпоширенішою причиною було те, що для участі надійшло менше двох тендерних пропозицій. Щоправда, у розмові з НГП окремі замовники уточнили, що насправді на тедера не приходить жоден учасник із числа газопостачальних компаній. Усе через нестабільну ціну на ринку блакитного палива.

Проте на Хмельниччині уже сьогодні є бюджетники, котрі готові платити за “куб” більше 1 євро.

«Так, 17 вересня Чорноострівська селищна рада оголосила тендер на придбання 100 тис. куб. м газу очікуваною вартістю 3,5 млн грн. Отже, вартість 1 “куба” газу виходить 35 грн. Зауважу, що ця ж селищна рада 15 вересня відмінила торги блакитного палива по 21,6 грн/куб. м, бо не прийшли постачальники, - наголосив Віктор Козорог. – Ось і всі висновки – офіційно ціна 15,6 а на ринку пропонують уже і 35!»

 У липні-вересні 2021 року ціни на газ для Європи виросли більше, аніж удвічі – до рівня 700 доларів за 1 тис. куб. м. проти 300 доларів на початку 2021 року.

«Ціни на газ в Європі продовжують ралі - найближчий жовтневий ф’ючерс на спотовий індекс TTF на газ 15 вересня перевищив 5,4 євро за МВт.год, або 900 дол за тисячу куб.м. і продовжив зростання до 964 дол. Про це свідчать дані біржі ICE Futures, - наголосив Віктор Козорог. - Паралельно зростає ціна газу і на Українській енергетичній біржі: наприкінці березня тисяча кубометрів коштувала 7,5 тис. грн, наприкінці серпня – 15,7 тис. грн.Станом приміром на 15 вересня біржова вартість газу в Європі становила 765,22 євро (близько 903 доларів). За інформацією Української енергетичної біржі, на 15 вересня середньозважена ціна на природний газ становила 31,21 грн/куб. м. Для порівняння: 14 вересня – 25,07 грн/куб. м, 13 вересня – 23,12 грн/куб. м».

У звязку з цим у світі вже заявляють про негативні наслідки.

Зокрема у Великобританії, високі ціни на газ і енергетична криза поставили під загрозу Різдвяні вечері. Про це пише The Sun. Як повідомляє видання, через подорожчання газу в країні закрилися кілька заводів з виробництва сухого льоду – у зв'язку з цим в місцевих продуктових магазинах спостерігається дефіцит заморожених продуктів.

«Тому на черговому засіданні сесії депутати Тернопільської районної ради прийняли звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) щодо ситуації з підвищенням тарифів на енергоносії та комунальних послуг», - заявив Віктор Козорог.

 

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Тернопільської районної ради  щодо ситуації з підвищенням тарифів на енергоносії

Ми, депутати Тернопільської районної ради, представляючи інтереси громад Тернопільської району, стурбовані неприпустимою ситуацією, яка склалася у місцевих бюджетах в зв’язку зі зростанням ціни на природний газ для бюджетних установ (дитячих садочків, шкіл, лікарень тощо).


З початку року відпускна ціна природного газу для бюджетних організацій територіальних громад України зросла на 200-250%. Сьогодні вона досягає 21-23 тисячі гривень за тисячу куб. метрів природного газу та продовжує зростати. Це створює критичну напруженість місцевих бюджетів.

Нагадуємо, що головна ідея реформи децентралізації – це передача повноважень і фінансів від державної влади органам місцевого самоврядування. Дійсно, на першому етапі реформи, завдяки впровадженій фінансовій децентралізації, відбулось значне зростання місцевих бюджетів.

Очевидно, що в нинішніх умовах критичної напруженості місцевих бюджетів подальше зростання ціни на газ для бюджетних установ та організацій ставить під загрозу проведення опалювального сезону, зокрема, забезпечення теплом шкіл, дитячих садочків, лікарень.

Враховуючи це, вимагаємо невідкладно вжити заходів для врегулювання кризової ситуації яка виникла внаслідок бездіяльності уряду. Вимагаємо рішучих дій Уряду та швидкого ухвалення рішень щодо надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на закупівлю природного газу для проведення опалювального сезону, зокрема, забезпечення теплом шкіл, дитячих садочків, лікарень тощо.

Подальшим системним кроком, який дозволить виправити ситуацію з критичним наповненням  місцевих бюджетів, є перегляд структури та видів доходів бюджетів місцевого самоврядування шляхом невідкладного внесення змін до Бюджетного кодексу України в частині збільшення місцевих доходів, в тому числі субрегіонального рівня, оскільки надходження, які нині зараховуються до таких бюджетів, вже є недостатнім джерелом для здійснення тих видатків, які визначаються функціями держави і передані на виконання місцевому самоврядуванню.