ДокументиАрхів VI скликанняПрограми <АРХІВ> Програми → Програма використання та охорони земель


Програма використання та охорони земель
у Тернопільському районі на 2010 – 2018 роки.
 
1.     Визначення проблем на розв’язання яких спрямована Програма.
Основні принципи раціонального використання та охорони земельних ресурсів, які є фундаментом державної ідеології та ефективної земельної політики, без яких неможливо здійснювати трансформаційні процеси, відображені в Законі України «Про охорону земель» від 19 червня 2003 року.
В цьому законі чітко визначено, що власники землі і землекористувачі, суб’єкти земельних прав зобов’язані ефективно використовувати землю за цільовим призначенням, застосовувати природоохоронні технології виробництва, підвищувати родючість землі, не допускати погіршення екологічної ситуації на території внаслідок виробничо-господарської діяльності.
 У сучасних умовах стан використання земельних ресурсів району не завжди відповідає вимогам охорони, оскільки в результаті антропогенної діяльності порушено екологічно-безпечне природокористування, в першу чергу порушено допустиме співвідношення площ угідь, зокрема ріллі, пасовищ, сінокосів, земель водного та лісового фондів.
Така господарська освоєність земельного фонду, без належних заходів щодо його охорони і відтворення як виробничого ресурсу та важливої складової навколишнього природного середовища привела до прогресуючої деградації земель.
 Необхідно також вирішити проблему створення системи протиерозійного і протипаводкового захисту з урахуванням необхідності охорони екосистеми, природних ландшафтів та об’єктів культурної спадщини.
На сьогодні втрачена можливість застосування проектів землеустрою з контурно-меліоративною організацією території, що в кінцевому результаті призвело до масового порушення сівозмін, ґрунтозахисних систем землеробства.
Тому постала необхідність впровадження екологічно й економічно обґрунтованих систем ведення сільського господарства, адаптованих до місцевих умов, уведення науково обґрунтованих ґрунтозахисних сівозмін, елементів біологізації землеробства, прогресивних технологій збереження та відтворення родючості ґрунтів.
Не в повній мірі виконуються положення ст..166 Земельного кодексу України та Закону України «Про охорону земель» щодо рекультивації порушених земель.
Одною з важливих проблем в районі є відсутність схем землеустрою із техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель, що в значній мірі не дає можливості забезпечити планомірність і максимальну ефективність здійснення відповідних охоронних заходів.
Ще одним аспектом програми, який необхідно вирішувати і який є важливим елементом використання й охорони земель є розробка робочих проектів землеустрою, реалізація (впровадження) яких забезпечить поліпшення стану земель усіх категорій і природного довкілля, врегулює господарську та інші види діяльності у сфері збереження і раціонального використання земель в регіоні.
 
            2. Мета Програми.
           Метою програми є визначення та забезпечення проведення першочергових заходів спрямованих на раціональне використання та охорону земель, захист їх від де градаційних процесів та забруднення, відтворення їх родючості та інших корисних властивостей , збереження ландшафтного і біологічного різноманіття, створення екологічно безпечних умов проживання і провадження господарської діяльності.
 
         3. Шляхи і способи розв’язання проблем
        Розв’язання проблем, пов’язаних із раціональним використанням і охороною земель, передбачається здійснити шляхом:
     - визначення та зменшення площ земель, зайнятих відкритими розробками         та кар’єрами, шахтами, відвалами, териконами, які відпрацьовані та передача вивільнених площ для інших видів використання;
     - зменшення змиву і розмиву грунтів, а також захисту населених пунктів, сільськогосподарських угідь та виробничих об’єктів від підтоплення і затоплення шляхом будівництва нових та реконструкції існуючих протиерозійних, гідротехнічних, берегоукріплювальних, протизсувних та інших споруд, забезпечення їх надійності;
     - впровадження ґрунтозахисної системи землеробства з контурно-    меліоративною організацією території;
     - впровадження науково обгрунтованих сівозмін, елементів біологізації землеробства, прогресивних технологій збереження та відтворення родючості грунтів і ведення землеробства;
    - запобігання деградаційним процесам ґрунтового покриву на найбільш ерозійно небезпечних територіях, зокрема на землях сільськогосподарського призначення, консервація деградованих, малопродуктивних та техногенно забруднених земель;
     - створення та відновлення полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень на землях   сільськогосподарського призначення ( у ярах, балках, на пісках, уздовж берегів річок, водойм та на деградованих і забруднених сільськогосподарських угіддях );
     - розроблення схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель з метою визначення перспективи щодо використання та охорони земель та для підготовки обґрунтованих пропозицій у галузі земельних відносин.
 
            4. Завдання та заходи Програми, строки та етапи виконання.
         Використання та охорона земель сільськогосподарського призначення ґрунтується на основі комплексу взаємопов’язаних та хронологічно узгоджених заходів, спрямованих на реалізацію державної політики в сфері забезпечення досягнення раціонального землекористування, збереження та відтворення земельних ресурсів.
           Для досягнення мети Програми слід виконати такі завдання :
      -   зменшити площу порушених земель;
      -   оптимізувати використання земель сільськогосподарського призначення;
      -   розробити робочі проекти землеустрою.
        Дані завдання включають в себе етапи, які передбачають :
        1. Проведення рекультивації земель, порушених у період до 1990 року;
        2.Проведення робіт з будівництва та реконструкції протиерозійних       гідротехнічних і протиповеневих споруд;
        3.Консервація деградованих та малопродуктивних земель шляхом залуження;
        4.Консервація деградованих та малопродуктивних земель шляхом заліснення;
        5. Розроблення схем землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель;
        6.Розроблення проектів землеустрою щодо забезпечення еколого-економічного обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь;
        7. Розроблення робочих проектів землеустрою (землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від підтоплення, заболочення, зсувів, ущільнення, закислення, забруднення промисловими та іншими відходами, підвищення родючості грунтів).
    
         4.1. Рекультивація земель
         Одним із важливих напрямків в районі охорони природи є рекультивація земель.
         Рекультивації підлягають землі, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані грунтів і материнських порід та в гідрологічному режимі
внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт.
         Приведення цих земельних ділянок в придатний для використання стан і повернення їх в сільськогосподарське виробництво є одним з основних заходів цієї Програми.
         На період визначений Програмою , передбачається зменшення площ зайнятих відпрацьованими розробками та кар’єрами шляхом рекультивації.
        Фінансування робіт з рекультивації порушених земель передбачається за рахунок державного і місцевого бюджетів.
        Загальний обсяг робіт та їх вартість приведені в додатку 2.
 
          4.2. Будівництво протиерозійних гідротехнічних споруд.
          Протиерозійні гідротехнічні споруди є важливою складовою частиною комплексу заходів по боротьбі з ерозією грунтів і проектуються в тих випадках, коли агротехнічні, лісомеліоративні і інші заходи недостатньо ефективно забезпечують припинення ерозійних процесів.                          
          Будівництво протиерозійних гідротехнічних споруд дозволяє не тільки захистити грунти від змиву і розмиву, але і покращити гідрологічний режим схилових земель, освоїти раніше непридатні для сільського і лісового господарства землі.
          Фінансування робіт із будівництва протиерозійних гідротехнічних споруд
передбачається за рахунок державного та місцевого бюджетів.
         Загальний обсяг робіт та їх вартість приведені в додатку 3.
 
          4.3. Консервація земель
         Консервації підлягають деградовані, малопродуктивні та техногенно забруднені землі, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію та на яких відсутні умови, безпечні для здоров’я , проживання і відпочинку населення.
        Консервація земель, згідно статті 172 Земельного кодексу України, здійснюється шляхом припинення їх господарського використання на визначений термін шляхом залуження або заліснення.
         Порядок консервації земель затверджено наказом Держкомзему України від 17.10.2002 № 175.
         Фінансування робіт з консервації земель передбачається за рахунок державного і місцевого бюджетів, а також коштів землевласників і землекористувачів та інших джерел.
          Загальний обсяг робіт та їх вартість приведені в додатках 4,5.  
 
          4.4. Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель.
          Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень розробляються з метою визначення перспективи щодо використання та охорони земель, для підготовки обґрунтованих пропозицій у галузі земельних відносин, організації раціонального використання та охорони земель, перерозподілу земель з урахуванням потреби сільського, лісового та водного господарств, розвитку сіл, селищ, міст, територій оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення, природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення.
         Фінансування робіт по розробленню схем землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель передбачається за рахунок державного та місцевого бюджетів. Загальний обсяг робіт та їх вартість приведені в додатку 6. 
       
          4.5. Проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь.
          Проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь, розробляються з метою організації сільськогосподарського виробництва і впорядкування сільськогосподарських угідь у межах землеволодінь та землекористувань для ефективного ведення сільськогосподарського виробництва, раціонального використання та охорони земель, створення сприятливого екологічного середовища і покращення природних ландшафтів.
          Проекти землеустрою визначають:
        - розміщення виробничих будівель і споруд;
        - організацію землеволодінь та землекористувань з виділенням
          сівозмін,    виходячи з екологічних та економічних умов , формування 
          інженерної та соціальної інфраструктури ;
        - визначення типів і видів сівозмін з урахуванням спеціалізації
 сільськогосподарського виробництва;
        - складання схем чергування сільськогосподарських культур у сівозміні;
        - проектування полів сівозміни;
        - розробку плану переходу до прийнятої сівозміни;
        - перенесення в натуру (на місцевість) запроектованих полів сівозмін.
        Фінансування робіт по розробленню проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь передбачається за рахунок державного бюджету, а також коштів землевласників і землекористувачів.
       Загальний обсяг робіт та їх вартість приведені в додатку   7.
 
        4.6. Робочі проекти землеустрою
        Важливим елементом використання й охорони земель є розробка робочих проектів землеустрою, складаються на виконання заходів, передбачених схемами використання та охорони земель, схемами і проектами землеустрою на основі вишукувань спеціального призначення і які потребують капітальних вкладень.
        Склад і зміст робочих проектів землеустрою встановлюються залежно від передбачених заходів та конкретних природоекономічних умов.
        Обсяги і вартість робіт розроблення робочих проектів землеустрою приведені в додатку 8.
 
        5. Очікувані результати, ефективність Програми.
        Виконання Програми дасть змогу :
        Забезпечити перерозподіл земель між галузями економіки, виходячи з придатності земель для використання їх за цільовим призначенням;
        Оптимізувати структуру земельних угідь;
        Припинити грунтово-деградаційні процеси, зокрема ерозію, дегуміфікацію;
        Здійснити консервацію деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель;
        Зменшити площі територій, зайнятих відпрацьованими розробками та кар’єрами ;
        Підвищити рівень родючості грунтів шляхом впровадження науково обґрунтованих сівозмін, ґрунтозахисних технологій.
        Напрямки діяльності та заходи Програми наведені у додатках 2-8. 
 
        6. Фінансове забезпечення
 
         Статтею 55 Закону України «Про охорону земель» визначено,що фінансування заходів з охорони земель і грунтів здійснюється за рахунок
Державного бюджету України, місцевих бюджетів, у тому числі коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, від плати за землю, а також коштів землевласників і землекористувачів та інших джерел не заборонених законом.


Скачати програму