ДокументиАрхів VI скликанняПрограми <АРХІВ> Програми → Програма покращення технічного стану та внутрішньогосподарських меліоративних систем

П Р О Г Р А М А
покращення технічного стану внутрішньогосподарських меліоративних систем та підвищення ефективності їх використання і захисту сільських населених   пунктів від шкідливої дії вод у Тернопільському районі
на період 2011-2015 рр.

Програму розроблено на виконання Указу Президента України від 23 червня 1998 року № 670 „Про заходи щодо державної підтримки водогосподарського меліоративного комплексу" і на продовження терміну виконання програми, затвердженої Тернопільською районною радою від 27 січня 2006 року № 364.
Меліорація земель є головним чинником інтенсифікації сільського господарства, важливою складовою забезпечення сталого виробництва сільськогосподарської продукції, особливо в роки з несприятливими погодними умовами.
Внаслідок різкого скорочення обсягів фінансування в галузі меліорації суттєво знижується ефективність використання меліорованих земель та їх роль у продовольчому забезпеченні. З'явилися загрозливі тенденції, насамперед це швидкі темпи морального і фізичного старіння гідромеліорованих систем та об'єктів, вихід з ладу основних меліоративних фондів, погіршення технічного стану меліоративної мережі.
Зазначене є наслідком того, що не здійснюються необхідні обсяги робіт з поточного і капітального ремонтів, підтриманні в належному технічному стані всієї інженерної інфраструктури внутрішньогосподарських меліоративних систем. Меліоративні системи старіють, виходячи із нормативної служби (40-50 років). А тому для забезпечення нормальної експлуатації меліоративних систем необхідно щорічно відновлювати їх (приблизно 3%) шляхом проведення робіт з реконструкції, підтримання їх технічного та технологічного рівня за рахунок проведенняремонтно-доглядових робіт.
Метою Програми є підвищення ролі меліорованих земель у продовольчому та ресурсному забезпеченні району, зменшення залежності сільськогосподарського виробництва від несприятливих природно-кліматичних умов, поліпшення безпечних умов експлуатації меліоративних систем.
Реалізація Програми дасть змогу підвищити ефективність використання меліорованих земель і зберегти гарантоване джерело виробництва сільськогосподарської продукції, зупинити розвиток негативних тенденцій в галузі, відновити меліоративні системи, які не втратили свого потенціалу, поліпшити екологічний стан осушних угідь і територій, що перебувають в зоні їх впливу.
Технічний стан меліоративних систем
Осушені землі в Тернопільському районі становлять 10,653 тис. га, з них -10,374 тис. га, осушено гончарним дренажем, або 97% площі.
На осушених землях, починаючи з 1991 року, не проводилися вкрай необхідні агромеліоровані заходи (планування земель, глибоке розпушування, щілювання, кротування).
За період експлуатації меліоративних систем увага в основному приділялася ремонту міжгосподарської сітки, а внутрішньогосподарська, яка знаходиться на балансі місцевих рад (а до моменту розпаювання знаходилась на балансі колективних господарств) ремонтувалась недостатньо у зв’язку з обмеженим фінансуванням. Як результат понад 60% відкритих внутрішньогосподарських каналів замулились, заросли чагарниками і деревами, гідротехнічні споруди, колекторно-дренажна мережа виходить з ладу. Порушується оптимальний водно-повітряний режим грантів, необхідний для одержання високих і сталих урожаїв сільськогосподарських культур, підвищується рівень ґрунтових вод.
За останні роки проводились роботи по В.Гаївській, Романівській, Почапинській, Настасівській, Мишковицькій сільських радах та В.Бірківській селищній раді.
Були залучені кошти, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Технічний стан осушувальних систем у більшості сільськогосподарських виробників призводить до неспроможності виконання ними своєї основної функції-відведення надлишкових вод, а руйнування дренажно-колекторної мережі створює екологічну та техногенну небезпеку.
 
Передумови розвитку меліорації земель
Поліпшення умов росту урожайності сільськогосподарських культур може бути вирішено за рахунок водорегулювання, належної експлуатації раніше побудованих систем, своєчасного проведення ремонтно-доглядових робіт, що зменшить залежність сільськогосподарського виробництва від кліматичних умов.
1. Для зменшення негативного впливу кліматичних умов в районі побудовано 3 меліоративні системи «Серет», «Качава» та «Гнізна» вартістю основних фондів 17,7 млн. грн., з них вартість внутрішньогосподарських меліоративних фондів 15,2 млн. грн., що становить 86% від загальної вартості.
Площа осушувальної системи «Серет» становить 4381,05 га, з них - 4225,05 га осушено гончарним дренажем. Протяжність внутрішньо-господарських каналів складає 81,298 км. Побудовано 73 гідротехнічних споруди, з яких 8 шт. - мостів,  50 шт. - трубч. переїздів, 2 шт. - шлюзів-регуляторів, 13 шт. - інших. Балансова вартість основних меліоративних фондів осушувальної системи «Серет» становить 5,5 млн.грн.
Площа осушувальної системи «Качава» становить 3496,84 га, з них -    3422,84 га осушено гончарним дренажем. Протяжність внутрішньо-господарських каналів складає 65,344 км. Побудовано 395 гідротехнічних споруд, з яких 1 шт. - мостів, 36 шт. - трубч. переїздів, 2 шт. шлюзів-регуляторів. Балансова вартість основних меліоративних фондів осушувальної системи «Качава» становить 5,4 млн.грн.
Площа осушувальної системи «Гнізна» становить 2775,11 га, з них -    2726,11 га осушено гончарним дренажем. Протяжність внутрішньо-господарських каналів складає 25,3922 км. Побудовано 20 гідротехнічних споруд, з яких 2 шт. - мостів, 13 шт. - трубч. переїздів, 4 шт. - шлюзів-регуляторів, 1 шт. - інших. Балансова вартість основних меліоративних фондів осушувальної системи «Гнізна» становить 4,3 млн.грн.
Значне погіршення ресурсного забезпечення землеробства на меліорованих землях призвело до спаду обсягів виробництва.
2. 3начна роль у забезпеченні розв'язання проблем продовольчого забезпечення району належить меліорованим землям при умові реалізації відповідного комплексу заходів даної Програми.
Крім цього за розрахунками Української академії аграрних наук відбувається скорочення (зниження) площі ріллі.
В цих умовах скорочення площі ріллі забезпечити прогнозні рівні виробництва сільськогосподарської продукції, можливо тільки на основі збереження наявного фонду меліорованих земель з одночасним здійсненням заходів щодо підвищення їх продуктивності.
Тому і виникає проблема нарощування обсягів виробництва сільськогосподарської продукції, доведення рівнів споживання продовольства населенням до науково обґрунтованих фізіологічних норм та сталого забезпечення промисловості вітчизняною сировиною.
 
Пріоритетні завдання Програми
Пріоритетними завданнями Програми є:
- Забезпечення сталого і надійного функціонування наявних меліоративних систем, шляхом проведення ремонтно-експлуатаційних робіт у повному обсязі на внутрішньогосподарській мережі.
- Відновлення функціонування меліоративних систем, що перебувають у незадовільному стані, але ще не втратили свого потенціалу, шляхом реконструкції та переоснащення.
- Врахування особливостей приватизації земель, де побудовані меліоративні системи.
- 3береження та відтворення родючості ґрунтів на меліорованих землях шляхом своєчасного проведення комплексу агротехнічних заходів (глибоке розпушування, щілювання та інше, внесення органічних і мінеральних добрив).
- Захист населених пунктів від шкідливої дії вод.
 
Етапи виконання Програми
Виконання Програми передбачається здійснити на протязі 2011-2015років.
Прогнозується:
- Забезпечити стале функціонування наявної інженерної інфраструктури внутрішньогосподарських меліоративних систем, що перебувають у задовільному стані по Тернопільському районі на площі 10,653 тис. га.
-Визначити смуги відведення вздовж внутрішньогосподарських каналів та їх статус у використанні.
 
Нормативно-правове та науково-методичне
забезпечення Програми
Програма розроблена на основі Закону України „Про меліорацію земель", а також регулюється Земельним та Водним Кодексами України.
 
Механізми реалізації програми
Державне регулювання розвитку меліорації є забезпечення галузі необхідною нормативною і правовою базою, удосконалення системи управління та чітким розподілом повноважень на регіональному рівні, створенням сприятливої кредитної та податкової політики.
Відновлення методологічної допомоги сільськогосподарським виробникам з питань експлуатації внутрішньогосподарських меліоративних систем та ефективного їх використання.
Замовником робіт з виконання завдань Програми на внутрішньо-господарських меліоративних системах можуть бути управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, селищні і сільські ради, господарюючі об’єкти.
 
Очікувані результати
Програмою передбачається забезпечення ефективного функціонування внутрішньогосподарських меліоративних систем на площі 10,653 тис.га. При умові ресурсного забезпечення галузі землеробства та дотримання відповідної агротехніки в цілому на меліорованих землях виробництво сільськогосподарської продукції будуть зростати.
 
Фінансове забезпечення Програми
На виконання програми на 2011-2015 роки для виконання комплексу ремонтно-доглядових, культуртехнічних робіт на внутрішньогосподарських меліоративних системах та захисту сільських населених пунктів від шкідливої дії вод передбачити кошти по Тернопільському районі в сумі 642 тис. грн. та       2940 тис. грн. відповідно (таблиці 2,3).
Забезпечити фінансування вище згаданих робіт на 2011-2015 рр. за рахунок коштів місцевого бюджету, господарюючих суб’єктів, орендарів, власників паїв, спонсорські кошти.
 
Технічна характеристика внутрішньогосподарських меліоративних
систем в розрізі сільських рад по Тернопільському району 
 
 Таблиця1                                                                                                                                                
№ п/п
Назва сільської
ради
Площа
всього, га
ОСУШУВАЛЬНА СИСТЕМА «СЕРЕТ»
Довжина відкритих
каналів, км
 
1.  
Буцнівська
600
8,180
 
2.  
В. Березовицька
67
5,750
 
3.  
В. Глибочецька
64
1,630
 
4.  
В. Луцька
573,05
-
 
5.  
Довжанська
28
0,900
6.  
Домаморицька
337
14,270
 
7.  
Драганівська
518
8,439
 
8.  
Йосипівська
627
4,150
 
9.  
Мар’янівська
607
3,260
 
10.  
Мишковицька
409
-
 
11.  
Настасівська
298
9,000
 
12.  
Острівська
70
-
 
13.  
Петриківська
52
6,624
 
14.  
Почапинська
131
19,095
 
15.  
Підгороднянська
р.Довжанка
 
 
 
Всього :
4381,05
81,298
 
ОСУШУВАЛЬНА СИСТЕМА «КАЧАВА»
 
1.     
В. Бірківська
523
9,230
 
2.     
Грабовецька
854
1,470
 
3.     
Дичківська
110
-
 
4.     
М. Ходачківська
1292,84
32,620
 
5.     
Романівська
338
18,516
 
6.     
Товстолузька
108
-
 
7.     
Чернелево Руська
271
3,508
 
 
Всього :
3496,84
65,344
 
ОСУШУВАЛЬНА СИСТЕМА «ГНІЗНА»
 
1.     
Байковецька
р.Гнізна
 
 
2.     
Баворівська
222
3,144
 
3.     
В. Березовицька
288,56
0,430
 
4.     
В. Гаївська
344
1,314
 
5.     
Дичківська
110
3,170
 
6.     
Козівська
580
11,594
 
7.     
Миролюбівська
197,55
0,650
 
8.     
Острівська
616
2,198
 
9.     
Скоморохівська
279
-
 
10. 
Смиковецька
99
-
 
11. 
Товстолузька
19
-
 
12. 
Чернелево Руська
20
2,892
 
13. 
Шляхтинецька
р.Гнізна
 
 
14. 
Гаї-Шевченківська
р.Гнізна
 
 
 
Всього :
2775,11
25,392
 

Фінансування програми покращення технічного станувнутрішньогосподарських меліоративних систем та підвищенняефективності їх використання у Тернопільському районі
 на період 2011-2015 рр.
                                                                                                                                                
  Таблиця 2
№ п/п
Назва сільської
ради
2011 рік
тис. грн.
2012 рік
тис.грн.
2013 рік
тис. грн.
2014 рік
тис.грн.
2015 рік
тис. грн.
1.     
Байковецька
 
 
48
 
 
2.     
В. Березовицька
35
 
 
 
 
3.     
В. Бірківська
 
 
15
 
20
4.     
В. Гаївська
 
18
 
 
 
5.     
Грабовецька
 
 
 
 
70
6.     
Довжанська
 
22
 
 
 
7.     
М. Ходачківська
 
 
 
45
 
8.     
Острівська
 
15
 
 
 
9.     
Петриківська
60
60
 
33
40
10. 
Почапинська
 
 
 
10
 
11. 
Смиковецька
10
 
 
 
20
12. 
Підгороднянська
 
 
68
 
 
13. 
Шляхтинецька
 
 
 
33
 
14. 
Гаї-Шевченківська
 
 
 
20
 
 
Всього :
105
115
131
141
150

ПЕРЕЛІК ОБ’ЄКТІВ
захисту сільських населених пунктів від шкідливої дії вод
по Тернопільському районі на 2011-2015 р.

 Таблиця 3
№ п/п
Найменування та місце знаходження будови
Потужність, км
Вартість будівництва, тис. грн.
Джерела фінансування по роках
2011р.
2012р.
2013р.
2014р.
2015р.
місцевий бюджет
місцевий бюджет
місцевий бюджет
місцевий бюджет
місцевий бюджет
1
2
3
4
5
6
7
8
1.  
Регулювання р.Гнізна в
с.Смиківці
0,5
300
300
 
 
 
 
2.  
Регулювання р.Серет
с.Мишковичі
1,3
290
 
290
 
 
 
3.  
Регулювання безіменного потічка в с.Ігровиця
1,5
340
 
 
 
340
 
4.  
Регулювання р.Гніздечна в селах Лозова, Курники, Стегниківці
4,5
740
 
 
 
 
740
5.  
Водовідведення в с.Грабовець
440
 
250
190
 
 
6.  
Водовідведення в с.Романівка
320
 
 
 
320
 
7.  
Водовідведення в с.Петриків
480
 
 
480
 
 
 
ВСЬОГО ПО РАЙОНУ
2940
300
540
670
660
740



Скачати програму