Шановні депутати та запрошені!
Відповідно до пункту 17 частини 6 статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» я пропоную до вашої уваги звіт про свою роботу на посаді голови районної ради сьомого скликання за 2018 рік.
На початку хочу зазначити, що діяльність районної ради здійснювалась відповідно до Конституції України, законів України, Регламенту районної ради та рішень районної ради.
Основними у роботі керівництва ради, постійних комісій, усього депутатського корпусу, як і раніше, були такі напрямки:
- Забезпечення успішного виконання програм економічного і соціального розвитку району, цільових програм з інших питань;
- Здійснення ефективного контролю за раціональним використанням бюджетних коштів;
- Сприяння реалізації реформи децентралізації влади в Україні, сталому розвитку та об’єднанню територіальних громад, утвердженню місцевого самоврядування та демократичних суспільних відносин;
- Забезпечення соціального захисту населення;
- Реалізація державної молодіжної та гендерної політики.
Роботу районної ради ми намагались будувати так, щоб найефективніше реалізувати депутатські повноваження, об’єднати всіх у прагненні максимально врахувати пропозиції виборців, послідовно і компетентно, із чітким розумінням прав і обов’язків вирішувати назрілі життєві потреби територіальних громад нашого району. Я переконаний що з цим завданням ми справились, бо майже всі рішення ради приймались одноголосно, за що всім вдячний.
Незважаючи на різні політичні уподобання й розбіжності, усвідомлюючи персональну відповідальність перед виборцями, депутати районної ради об’єднались заради вирішення найважливіших проблемних питань територіальних громад і жителів району.
Переконаний, що звітування є реальним демократичним механізмом відкритості місцевої влади, дає можливість проаналізувати що вдалося зробити і над вирішенням яких проблем необхідно працювати.
Сесійна діяльність
Основною формою роботи районної ради є проведення пленарних засідань сесій та засідань постійних комісій.
Дотримуючись одного із основних принципів місцевого самоврядування – принципу гласності, ми завжди запрошували на сесії депутатів обласної та Верховної Ради, керівників, начальників відділів та управлінь райдержадміністрації, керівників районних служб, селищних та сільських голів, керівників об’єднаних територіальних громад, представників засобів масової інформації. Це надає роботі сесій більш активного та цілеспрямованого змісту, дозволяє прийняти виважені, конкретні рішення, сприяє відкритості та прозорості дій районної ради.
Сьогодні я дякую всім депутатам районної ради, які сумлінно та відповідально виконують свої депутатські обов’язки та повноваження, що беруть участь в засіданнях постійних комісій та в пленарних засіданнях ради – це обов’язок депутата.
У звітному періоді відбулось 8 сесій районної ради, 9 пленарних засідань, на яких розглянуто 150 питань та прийнято відповідні рішення.
Я, як голова районної ради, разом з виконавчим апаратом намагалися забезпечити виконання вимог Регламенту щодо вчасного подання документів на розгляд ради, якісної їх підготовки. Це питання особливо гостро стоїть сьогодні, адже згідно Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти рішень ради оприлюднюються на веб-сайті районної ради. Тому депутати мають можливість ознайомитися з ними, щоб внести свої пропозиції та належно підготуватися до пленарного засідання. Вважаю, що маємо позитивні напрацювання в організаційному забезпеченні проведення сесій районної ради.
Потрібно зазначити, що в районній раді продовжують працювати 6 постійних депутатських комісій. На своїх засіданнях вони розглядали проекти рішень, заслуховували звіти та інформації про хід виконання районних програм, аналізували виконання бюджету, вивчали та узагальнювали питання про стан та розвиток різних галузей і сфер, готували відповідні висновки та рекомендації з усіх питань, які виносились на розгляд сесії.
За звітний період депутатами затверджено 13 районних програм, внесено 24 змін до програм. Серед найважливіших схвалено: програму соціально-економічного та культурного розвитку Тернопільського району на 2018 рік, програму розвитку малого і середнього підприємництва в Тернопільському районі на 2019-2020 роки, затверджено комплексну програму з енергозбереження та забезпечення додержання вимог чинного законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки в навчальних закладах району на 2018-2020 роки, районну цільову соціальну програму оздоровлення та відпочинку дітей на 2019-2021 роки, районну програму протидії організованій злочинності, корупції та тероризму на 2018-2020 роки та інші.
Нині на контролі в постійних комісіях районної ради знаходиться 58районних програм. Питання виконання програм стоять практично на кожній сесії районної ради.
Також районна рада прийняла низку звернень до органів і посадовців центральної влади. Загалом депутати підтримали 7 звернень до Президента України, Верховної Ради, Уряду та вищих органів державної влади, зокрема:
1. Звернення депутатів Тернопільської районної ради щодо пільгового перевезення пенсіонерів Тернопільського району.
2. Звернення депутатів Тернопільської районної ради щодо недопущення завдання збитків аграріям.
3. Звернення депутатів Тернопільської районної ради щодо покращення навчально-виховного процесу у Великоберезовицькій ЗОШ I-III ст.
4. Звернення депутатів Тернопільської районної ради щодо ремонту дороги.
5. Звернення депутатів Тернопільської районної ради про надання Томосу про автокефалію Православній Церкві в Україні.
6. Звернення депутатів Тернопільської районної ради щодо створення об’єднаних територіальних громад у Тернопільському районі.
7. Звернення депутатів Тернопільської районної ради щодо підвищення ціни на газ.
Активну участь у формуванні бюджетного процесу району бере постійна комісія районної ради з питань соціально-економічного розвитку, фінансів і бюджету та міжбюджетних відносин (голова комісії Дзудзило Володимир Миколайович).
Постійна комісія працює злагоджено та результативно, про що свідчать проведені 17 засідань, на яких розглянуто 92 питання, по яких прийнято відповідні рішення районної ради.
Комісією напрацьований чіткий механізм погодження питань, що стосуються внесення змін до бюджету. Це, в свою чергу, дає можливість оперативно направляти кошти на вирішення соціальних потреб. Зокрема, у міжсесійний період спрямування вільних залишків коштів і коштів резервного фонду районного бюджету здійснюється саме за погодженням із постійною комісією районної ради з питань соціально-економічного розвитку, фінансів і бюджету та міжбюджетних відносин.
Хочу також відзначити постійну тісну співпрацю комісії із фінансовим управлінням райдержадміністрації, практику залучення до обговорення бюджетних питань керівників інших структурних підрозділів райдержадміністрації.
Злагодженість дій у фінансових питаннях дали можливість своєчасно прийняти районний бюджет на 2018 рік. Ним, зокрема, було передбачено видатки на освіту в сумі 134 млн. 591тис. 290 грн., охорону здоров`я 44 млн. 685 тис. 800 грн., соціальний захист та соціальне забезпечення 236 млн. 192 тис. 900 грн., культуру і мистецтво 15 млн. 224 тис. 200 грн., фізичну культуру і спорт 1 млн. 791 тис. 600 грн.
Відповідно до пропозицій депутатів, при внесенні змін до районного бюджету за 2018 рік розподілено понад 26 млн. 474 тис. грн. вільного залишку та коштів від перевиконання дохідної частини районного бюджету.
Зокрема, освітній галузі додатково були виділені кошти в сумі 10 млн. 977 тис. 200 грн., які спрямовані на заробітну плату, продукти харчування, оплату енергоносіїв, придбання комп’ютерної техніки, меблів, інтерактивних дощок, паливних котлів, заміну вікон та дверей, поточний та капітальний ремонт та реконструкцію приміщень освітніх закладів району, тощо.
Охороні здоров`я додатково виділено 4 млн. 887 тис. 280 грн. на заробітну плату, медикаменти, продукти харчування, оплату енергоносіїв утримання установ охорони здоров’я, придбання та ремонт медобладнання.
На соціальний захист додатково спрямовано 840 тис. грн. на одноразову допомогу громадянам, які знаходяться у складних життєвих ситуаціях, допомогу учасникам АТО та членам їх сімей.
Відділу культури додатково надано 719 тис. 200 грн. на заробітну плату, енергоносії, ремонти, придбання обладнання.
На фізичну культуру і спорт – 325 тис. 400 грн., на виконання районних програм за 2018 рік виділено 3 млн. 484 тис. грн.
Надано субвенції іншим бюджетам (обласному, міському та сільським) на суму 2 млн. 147 тис. грн., з них Тернопільському міському бюджету фактично перераховано 1млн. 8 тис. 200 грн. на відшкодування освітніх послуг.
Завдячуючи підтримці всього депутатського корпусу з районного бюджету було виділено 2 млн. 500 грн. на співфінансування будівництва середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 24 класи (600 учнів) в селищі Велика Березовиця; 6 млн. 500 тис. грн. проведення поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування місцевого значення; 613 тис. 92 грн. – на співфінансування будівництва амбулаторій первинної медичної допомоги в селах Почапинці, Мишковичі, Ангелівка.
Постійна комісія районної ради з питань розвитку української національної культури, духовності і засобів масової інформації (голова – Бородай Степан Дмитрович) розглянула 12 питань, спрямованих на розвиток гуманітарної сфери, роботу закладів освіти та культури, зокрема в рамках програми реформування та розвитку централізованої бібліотечної системи Тернопільського району проведені виїзні засідання робочої групи і прийнято відповідні рішення щодо об’єднання публічних та шкільних бібліотек, з метою забезпечення прав дитини створено «Інклюзивно-ресурсний центр» та підготовлено і впроваджено в закладах загальної середньої освіти Концепцію «Нової української школи», контролювала виконання галузевих програм. У зв’язку із закінченням процесу роздержавлення друкованих засобів масової інформації заслухано звіт про роботу газети «Подільське слово» щодо діяльності у 2018 році.
Постійна комісія районної ради з питань агропромислового розвитку, екології та земельних відносин (голова комісії – Дідик Андрій Арсенович) розглянула 10 питань. Комісія постійно працювала над затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які перебувають у власності громадян або надані в оренду, погодженням зміни меж населених пунктів та затвердила програму проведення заходів по запобіганню виникнення африканської чуми свиней в Тернопільському районі.
Постійна комісія районної ради з питань охорони здоров'я сім'ї, материнства і дитинства, туризму, фізкультури і спорту (голова комісії – Мигдаль Ігор Павлович) розглянуто 20 питань. В умовах реформування медичної системи на комісії прийнято важливе рішення що до реорганізації КЗ Тернопільської районної ради «Тернопільське районне територіальне медичне об’єднання», та утворено комунальні некомерційні підприємства Тернопільської районної ради «Тернопільський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» та «Тернопільська центральна районна лікарня». Продовжується робота по реформуванні медичної галузі. Затверджено програму сприяння діяльності Тернопільської районної федерації футболу на 2018 рік, а також розглянуто та затверджено району цільову соціальну програму оздоровлення та відпочинку дітей на 2019-2021 роки.
Постійна комісія районної ради з питань промисловості, інвестицій, підприємництва, будівництва, транспорту і зв’язку, ЖКГ, побутового та соціального захисту населення (голова комісії – Сивак Роман Богданович) на засіданнях розглянула 13 питань. Робота комісії була спрямована на здійснення контролю за ефективністю володіння, використання і управління майном спільної власності територіальних громад селищ, сіл району. Важливим напрямком стало опрацювання проектів рішень та змін до програм. Так, внесено зміни до «Програми підтримки і розвитку Тернопільської районної організації ТОВ «Червоного Хреста України «Турбота і милосердя» на 2017-2021 роки, до Програми «Ветеран» на 2015-2019 роки. Розглянуто та прийнято програму зайнятості населення Тернопільського району на 2018-2019 роки. Розглянуто питання про соціальний захист ветеранів ОУН-УПА в Тернопільському районі. Комісією погоджено тариф на виробництво теплової енергії, що виробляється на установках з використанням нетрадиційних джерел енергії для Мишковицької ЗОШ І-ІІІ ст.
Постійна комісія районної ради з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи районної ради, законності та правової політики (голова комісії – Литвин Петро Петрович), розглянула 18 питань. Комісія спрямовувала свою роботу на дотриманням норм законів України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про запобігання корупції», зокрема було розглянуто зміни до районної програми підтримки осіб, що брали участь в АТО та членів сімей загиблих під час проведення АТО на 2015-2019 роки та затверджено Комплексну програму взаємодії регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області щодо реалізації державної політики в сфері впровадження реформи із децентралізації надання адміністративних послуг на 2018-2019 роки. На комісії розглянуто та прийнято звернення депутатів районної ради.
Важливу роль у координації роботи ради, прийнятті рішень виконує и – президія районної ради, де погоджуються як порядок денний, так і проекти рішень. Враховуючи, що до складу президії входять голови комісій, голови фракцій – це сприяє злагодженому прийняттю рішень сесії районної ради.
Впродовж звітного періоду відбулося 9 засідань президії районної ради, схвалено 150 рішень, які забезпечували ефективність роботи депутатського корпусу на пленарних засіданнях, прийняття узгоджених пропозицій, особливо щодо питань, які викликали зауваження та дискусії депутатів районної ради.
Всі питання, які виносились на розгляд сесії районної ради, були попередньо розглянуті постійними комісіями та президією.
Більшість депутатів з усією відповідальністю ставились до своїх депутатських обов’язків, регулярно відвідували засідання постійних комісій, пленарних засідань, брали активну участь в обговоренні, вивченні питань та підготовці проектів рішень, за що їм велика подяка.
Свідченням активності депутатів районної ради є запити та звернення, висловлені під час пленарних засідань, підтримані всіма депутатами та направлені до виконавців.
Всі сесійні засідання проходили організовано, відкрито і гласно, із залученням керівників районних служб, начальників відділів та управлінь райдержадміністрації, фахівців, сільських, селищних голів, за участі представників засобів масової інформації, громадськості району.
За звітний період в межах повноважень мною видано 22 розпорядження з основної діяльності, 58 – з питань кадрової роботи та 28 – з питань адміністративно-господарської діяльності.
Відповідно до статті 53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на виконавчий апарат ради покладено організаційне, правове, інформаційне та аналітичне забезпечення її діяльності.
Працівники виконавчого апарату в повному обсязі забезпечували організаційну підготовку сесій, президії, постійних комісій, нарад, інших заходів, брали активну участь у опрацюванні різноманітних законопроектів та інших нормативних документів, забезпечували систематичне та оперативне оприлюднення і оновлення інформації про діяльність районної ради.
Відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» за звітній період районною радою опрацьовано 2 інформаційних запити про доступ до публічної інформації, що були розглянуті у встановлені законом терміни, від ГО «Рабів до Раю не пускають» та громадської мережі «Опора».
Усі проекти рішень, що готуються до розгляду на сесіях районної ради, оприлюднюються в рубриці «Проекти рішень» на веб-сайті Тернопільської районної ради.
Після прийняття на пленарних засіданнях ради та підписання головою ради рішення оприлюднюються на сайті в рубриці «Рішення сесії районної ради». Працівники надавали також консультативно-методичну і практичну допомогу посадовим особам сільських, селищних рад.
Значна увага приділяється здійсненню заходів щодо запобігання і протидії корупції серед працівників апарату районної ради. Зокрема, визначено уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції серед посадових осіб; претенденти на зайняття посад у виконавчому апараті в обов’язковому порядку ознайомлюються з обмеженнями, встановленими законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про засади запобігання і протидії корупції», пов’язаними з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та її проходженням. Хочу сказати. Що не всі депутати вчасно здають декларації та вносять зміни. Хоч ми розсилаємо листи і повідомлення про обов’язкову подачу доходів і витрат.
На контролі питання декларування майна, доходів, витрат і зобов’язання фінансового характеру працівниками та депутатами районної ради; дотримання вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів; проводяться організаційні та роз’яснювальні роботи із запобігання, виявлення і протидії корупції.
Також вживаються заходи щодо виконання вимог Закону України «Про очищення влади».
За звітний період до Тернопільської районної ради надійшло 580 вхідних документів, направлено в різні установи, підприємства, організації Виконавчим апаратом вживалися заходи щодо їх своєчасного виконання.
Особливе місце серед напрямів діяльності голови районної ради відведено організації роботи з розгляду звернень громадян, їх особистого прийому.
Забезпечуються вимоги діючого законодавства щодо розгляду звернень громадян, визначені дні прийому громадян головою районної ради, заступником голови, але фактично прийом громадян мною проводиться щоденно.
У переважній більшості випадків жителі району порушували питання соціального захисту (призначення виплат соціальних допомог, надання матеріальної допомоги на лікування, матеріальне забезпечення учасників АТО) та земельних відносин (оформлення державних актів на землю, розрахунки за здані в оренду земельні паї, індивідуальне землекористування).
За відповідний період на ім’я голови районної ради та його заступника надійшло 462 звернення, з них 5 – колективних та 457 –індивідуальних.
На підставі звернень більше чотириста громадян отримали одноразову грошову допомогу, які постійно проживають або працюють на території Тернопільського району, перебувають у складному матеріальному становищі внаслідок стихійного лиха, нещасного випадку, важкого захворювання, інших ускладнюючих обставин, а також 110 мобілізованим особам та їх сім'ям, учасникам АТО на суму 1150 тис. грн.
Життя заставляє нас по-новому підходити до організації співпраці та взаємодії з радами базового рівня. Налагоджена робота з Байковецькою та Великогаївською об’єднаними територіальними громадами. Оскільки в радах немає прямого підпорядкування, районна рада будує з сільськими радами свої відносини на договірній основі.
Як відомо в країні продовжується децентралізація. Вона відбувається і в нашому районі, так 23 грудня відбулися перші вибори в Білецькій та Настасівській об’єднаних територіальних громадах. Ще три села Соборне, Чернелів Руський та Гаї Шевченківські приєднались до Байковецької об’єднаної територіальної громади. Важливим питання є укладення договорів між комунальним некомерційним підприємством «Тернопільська районна центральна лікарня» та об’єднаними територіальними громадами району про надання медичних послуг на вторинному рівні.
Сільські, селищні голови та секретарі сільських рад постійно направляються в обласний центр підвищення кваліфікації державних службовців. За 2018 рік курси підвищення кваліфікації пройшли 3 сільських голів, 3 головних бухгалтери.
Великого значення у своїй роботі надаю навчанню та підвищенню рівня професійних знань. За сприяння районної ради 4 посадові особи районної ради пройшли навчання в обласному центрі підвищення кваліфікації державних службовців.
Значна увага районної ради за звітний період спрямовувалася на надання підтримки тим жителям нашого району, які були мобілізовані до лав Збройних Сил України, учасникам Антитерористичної операції на Сході України та їх сім’ям. Відповідно до прийнятої програми стимулювання громадян, направлених Тернопільським ОМВК для проходження військової служби за контрактом у ЗСУ, виплачувались кошти в сумі 15 тис. грн. на одного службовця. Діє програма підтримки осіб, які брали участь в АТО та членів сімей загиблих в АТО, яким щомісячно виплачується по 2 тис. грн.
У 2018 році з районного бюджету на виконання «Програми розвитку футболу в Тернопільському районі на 2015-2020 роки» та «Програми розвитку фізичної культури та спорту в Тернопільському районі на 2017-2019 роки» були виділені кошти в сумі 810 тис. грн., які були витрачені на проведення навчально-тренувальних зборів з олімпійських видів спорту, на організацію та проведення районних змагань, участь в обласних Кубках та Чемпіонатах.
Районна команда ДСО – Поділля стала володарем Кубка та Суперкубка області з футболу, а в чемпіонаті області виборола бронзові медалі.
Команда району з футболу «Ветеран» виборола бронзові нагороди чемпіонату футболу серед ветеранів.
Не залишилися поза увагою і учасники Чемпіонату району з футболу. Для нагородження команд переможців та призерів у вищій, першій та другій лігах Чемпіонату району з районного бюджету виділено 120 тис. грн., на які закуплено командам комплекти футбольної форми для гравців та воротарів та футбольні м’ячі.
Також були виділені кошти в сумі 10 тис. грн. для реалізації районної молодіжної програми, які були направлені на участь учнівської молоді в обласній тереновій грі для дітей та молоді «Легенди УПА», відзначення Дня молоді в районі. Для виконання районної цільової програми підтримки сім’ї та протидії домашньому насиллю було виділено 10 тис. грн. на проведення заходів до Дня захисту дітей та «круглого столу» з молодими багатодітними сім’ями «Реальний діалог про реальні проблеми молодої сім’ї».
Не залишилася поза увагою і цільова районна програма з національно-патріотичного виховання. Для її реалізації теж було виділено кошти в сумі 30 тис. грн., які використано на нагородження переможців таборово-вишкільної підготовки учнівської молоді району та спортивно-туристичного спорядження для гуртківців районного Будинку школяра.
За звітний період побував з робочими поїздками в більшості сільських рад, у ході яких ознайомився із станом справ територіальних громад району та сприяв вирішенню проблемних питань. Приємно відзначити, що завдяки підтримці депутатів проведено ремонти доріг в селах Ігровиця, Чистилів, Почапинці, Драганівка та селищі Велика Березовиця.
Завершуючи свій виступ, хотів би сказати, що районна рада і я особисто завжди відкритий для спілкування, дискусій, об’єктивних зауважень та ділових пропозицій.
Переконаний, якщо ми з вами будуємо громадянське суспільство, то повинні прозоро і з розумінням ставитись до найбільш проблемних питань, які потрібно вирішувати у межах нашої компетенції.
Впевнений, що роль органів місцевого самоврядування у державі і суспільстві в цілому буде лише зростати. Разом з цим, посилюватиметься й відповідальність депутатів, усіх посадових осіб. Зміни будуть, до них треба готуватися. Це – вимога часу, підтверджена подіями, що ми переживаємо.
Кожен із нас добре усвідомлює, що зараз відбувається в нашій державі. Ми повинні зрозуміти, що нема особистих амбіцій і побажань – є бажання працювати для людей, працювати для району. Саме це повинно об’єднати нас задля втілення поставлених завдань.
Тож нам треба набиратися терпіння і сили боротися й працювати, безпосередньо долучаючись до практичної реалізації запланованих змін, починаючи, перш за все, з себе, зі зміни власної свідомості. А ще – стояти міцно на захисті нашої України від ворожої сили як зовнішньої, так і внутрішньої.
Користуючись нагодою, дякую всім депутатам районної ради, сільським і селищним головам, керівникам виконавчих органів влади за підтримку, взаєморозуміння і проведену спільними зусиллями роботу. Переконаний, що діяльність районної ради і в подальшому буде спрямована на ефективне розв’язання нагальних проблем Тернопільського району.