Управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі інформує! 05.06.2014 Хто може розраховувати на призначення наукової пенсії ?
Пенсії відповідно до ст. 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” ( у редакції, що діє з 1 жовтня 2011 року ) науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються при дотриманні таких вимог: наявність страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (для чоловіків-35 років, для жінок — 30), досягнення чоловіками віку 62 роки і наявності стажу наукової роботи не менше 20 років, жінкам- пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та наявності стажу наукової роботи не менше 15 років. До досягнення чоловіками віку 62 роки право на пенсію за віком мають наукові (науково-педагогічні) працівники — чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 60 років — які народилися до 31 грудня 1952 року; 60 років 6 місяців — з 1 січня 1953 року до 31 грудня 1953 року; 61 рік — з 1 січня 1954 року до 31 грудня 1954 року; 61 рік 6 місяців — з 1 січня 1955 року до 31 грудня 1955 року. Стаж наукової роботи визначається з урахуванням положень ст 22-1, 22-2 цього Закону і Переліку посад наукових ( науково-педагогічних ) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів Ш-ІY рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до ст. 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 257 від 04.03.2004 року. Крім того, 6 липня 2011 року за №816/19554 в Міністерстві юстиції України зареєстровано постанову правління Пенсійного фонду України від 06.04.2011 року №10-3, якою затверджено Перелік та порядок подання документів, необхідних для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, який набув чинності 25.07.2011 року. Оскільки право на наукову пенсію пов'язане з наявністю наукового стажу (20 років у чоловіків і 15- у жінок), то важливо належним чином підтвердити такий стаж. Крім документів про стаж, що визначені Порядком №22-1 (головним документом є трудова книжка ), обов'язково надається довідка про підтвердження стажу наукової роботи підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів ІІІ-ІY рівнів акредитації або їх правонаступників. Переліком затверджено три форми довідок для підтвердження наукового стажу: для наукових; науково-педагогічних працівників та осіб, які мають науковий ступінь і працюють на посадах за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки , з якої присуджено науковий ступінь. Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за умови звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника або укладення ним після досягнення пенсійного віку строкового трудового договору (контракту).
За який період при призначенні наукової пенсії враховується заробітна плата та який при цьому застосовується показник середньої заробітної плати? При обчисленні наукової пенсії враховується заробітна плата наукового (науково-педагогічного) працівника за основним місцем роботи за весь період страхового стажу на посадах наукового працівника з 1 липня 2000 року. До 1 січня 2016 року за бажанням пенсіонера або коли період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника з 1 липня 2000 року становить менше як 60 календарних місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника підряд до 1 липня 2000 року,незалежно від перерв. Крім того, за вибором особи, яка звернулася за пенсією,з періоду,за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше 10% тривалості наукового стажу, тобто проводиться “оптимізація” заробітної плати. У всіх випадках період, за який враховується заробітна плата, з урахуванням “оптимізації”, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців. Для обчислення заробітку під час призначення пенсії науковому (науково-педагогічному) працівнику застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Чи обов'язковою умовою для призначення пенсії за нормами Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” є звільнення з наукової посади ?
Пенсія науковим (науково-педагогічним) працівникам відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” призначається із дня звернення за призначенням пенсії та за умови звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника, за винятком осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), що укладений після досягнення пенсійного віку. Тобто звільнення не є обов'язковою умовою для призначення наукової пенсії, така пенсія може бути призначена за умови укладення після досягнення пенсійного віку строкового трудового договору (контракту). Водночас необхідно зауважити, що пенсія, призначена відповідно до ст.24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, в період роботи, зокрема на науковій посаді, буде виплачуватись в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а після звільнення з наукової посади — у розмірі, визначеному Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”.
Любов Гуменна, начальник відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі |