сторінка  1  2  3 


 


Вірус недофінансування, або Хто змушує бюджетну галузь переходити на “голодний пайок”?
09.11.2012


 

Для того, щоб Тернопільський район зустрів новий рік без боргів, потрібно ще майже 20 мільйонів гривень державної дотації. Саме стільки коштів необхідно, аби в повному обсязі забезпечити  потреби бюджетної галузі району, зокрема, на  оплату  праці бюджетників з нарахуваннями та оплату комунальних послуг.

 

Бюджетникам не вистачає більше 19 млн. грн.

Освіта та охорона здоров’я — дві галузі, які найбільше потерпають від  дефіциту коштів на виплату зарплатні. Загалом же нестача коштів на заробітну плату працівників бюджетних установ — освітян, медиків, працівників органів місцевого самоврядування, соціального захисту та соціального забезпечення, закладів культури та мистецтва — складає 19 мільйонів 592,7 тисячі гривень. Крім того, не забезпечується в повному обсязі потреба в коштах для розрахунків за енергоносії на загальну суму  3 мільйони 83,7 тисячі гривень.

Подібна ситуація склалася в усій Тернопільській області та в місті Тернополі. На зарплату бюджетникам та оплату за енергоносії області не вистачає більше 200 мільйонів гривень. Заручниками такої ж ситуації стали і працівники бюджетної сфери сусідніх областей. Зокрема, 206 млн. грн. бракує  на заробітну плату бюджетникам Івано-Франківської області, стільки ж — Львівщини.170 мільйонів гривень потрібно Житомирщині, аби завершити без боргів 2012 рік. Така ситуація в цілому по всій країні.

24 жовтня цього року (вже втретє) депутати Тернопільської районної ради прийняли звернення до Президента України, голови Верховної Ради, Прем’єр-міністра, у якому висловили свою стурбованість з приводу значного недофінансування. Депутати звернулися з проханням ініціювати клопотання перед відповідними державними органами перегляд бюджетних показників та стовідсоткове забезпечення коштами делегованих повноважень поточного року. Аналогічне звернення прийняли й депутати Тернопільської обласної ради.

Чи допоможе звернення до Прем’єр-міністра?

Працівники освітньої галузі Тернопілсьького району, а це більше півтори тисячі працюючих, не отримали зробітної плати за жовтень, а на листопад-грудень на зарплату освітянам нема навіть кошторисних призначень. На грудень кошторисних призначень не мають і медики. Під час колегії Тернопільської райдержадміністрації 1 листопада голова Тернопільської районної ради Василь Дідух повідомив, що для того, аби розрахуватися з працівниками бюджетної сфери за жовтень, потрібно 5,1 мільйона гривень. Передбачалося, що ці виплати будуть погашені за рахунок середньострокової позики.  Проте, як відзначив Василь Степанович, головне управління Державної казначейської служби України в Тернопільській області відмовило в наданні позики. Логічно: коли позика буде надана, то виникне загроза неповернення її до 1 грудня 2012 року.

— Сума заборгованості районного бюджету перед казначейством за короткотерміновими позиками на 26 жовтня 2012 року становила 6 мільйонів 315,8 тисячі гривень, — зазначив голова Тернопільської районної ради Василь Дідух. — Середньоденне погашення заборгованості — 270,2 тисячі гривень. Для погашення заборгованості, що існує, потрібно 24 операційні дні.

Як віце-президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Тернопільської районної ради Василь Дідух офіційно звернувся до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова з проханням посприяти в наданні Міністерством фінансів дозволу на продовження терміну погашення позики до 21 грудня цього року. “Це дасть можливість виплатити заробітну плату працівникам бюджетної сфери за жовтень-грудень 2012 року”, — наголосив Василь Дідух у зверненні, яке опубліковане в попередньому номері “Подільського слова”.

Аналогічне звернення віце-президента Української асоціації районних та обласних рад, голови Тернопільської районної ради Василя Дідуха надіслане міністру фінансів України Юрію Колобову. Звернення з такою ж вимогою  надіслав прем’єру і голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда.

Кошти “зависли”

Державне казначейство затримує кошти на рахунках ще з вересня. “В Україні — це, звичайно, не новина, — зазначив Василь Степанович. — Таке трапляється, але, як правило, наприкінці бюджетного року. Проте цьогоріч ситуація критична”.

До речі, така ситуація склалася в усій Україні. У Держказначействі спростовують інформацію, що вони начебто заблокували кошти бюджетним організаціям у регіонах України. “Органи казначейства продовжують здійснювати платежі своєчасно відповідно до розпису Державного бюджету України у терміни, визначені законодавством... Стосовно можливих затримок з проведенням платежів, то вони можуть виникати внаслідок різних обставин, зокрема, через допущені помилки розпорядниками бюджетних коштів при підготовці первинних та розрахункових документів, усунення яких вимагає певного часу, або несвоєчасність подання до органів казначейства пакета документів та оформлення необхідних процедур, визначених бюджетним законодавством та законодавством у сфері закупівель”, — йдеться у повідомленні, розміщеному на офіційному веб-сайті Державної казначейської служби України. З цього випливає, що всі органи місцевого самоврядування країни почали помилятися?

Колишній міністр фінансів Ігор Уманський вважає, що проблема блокування Держказначейством рахунків регіонів полягає у тому, що реальні доходи бюджету не відповідають всім передвиборним навантаженням на українську казну. Простіше кажучи, грошей у казні нема. Про те, що ситуація критична, свідчить і залишок коштів на Єдиному казначейському рахунку. На початок листопада там було лише 1,76 мільярда гривень. Це найгірший результат за останні десять років. Торік на кінець листопада залишки на цьому рахунку становили 5,33 млрд. гривень, а у кризовому 2009 році — 3,3 млрд. гривень.

Покращення вже сьогодні?

Чи не найбільше нинішньою фінансовою ситуацією стурбовані освітяни Тернопільського району. Хоча, ще в січні, коли приймали районний бюджет-2012, було зрозуміло, що цій галузі до кінця року фінансування не вистачить. Таке буває не вперше, коли на останній місяць року не вистачає грошей на зарплату. Але завжди ситуація якось вирішувалася. Є надія, що й тепер держава виконає свої зобов’язання щодо фінансування в повному обсязі делегованих повноважень. Тим паче, ще не так давно, на початку жовтня, напередодні професійного свята вчителів, відкриваючи засідання Кабміну, Прем’єр-міністр України Микола Азаров пообіцяв освітянам підтримку і запевнив, що до кінця року їхня зарплата сягне трьох тисяч гривень. Коли саме це станеться, прем’єр не уточнив. Але до кінця року залишилося вже небагато. Хтозна, а раптом обіцяного дотримаються і покращення настане? Вже як не сьогодні, то, можливо, завтра? Втім… Пригадався анекдот із часів СРСР: “Виступаючий на трибуні: “Наступного року ми будемо жити ще краще”... Голос із залу: “А ми?”.

 

Марія БЕЗКОРОВАЙНА,

«Подільське слово», №46 від

9 листопада 2012 року.