ПЕНСІЯ ЖІНКАМ: достроковий вихід 21.05.2013 Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», що набув чинності з 1 жовтня 2011 року, жінкам підвищено пенсійний вік. Однак багато категорій жінок згідно з чинним законодавством мають право дострокового виходу на пенсію.
Якщо жінки працювали в сільському господарстві
Жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, можуть вийти на пенсію після досягнення 50 років і за наявності стажу зазначеної роботи не менш як 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Згідно з чинним законодавством достроково вийти на пенсію можуть жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, — після досягнення 50 років і за наявності стажу зазначеної роботи не менш як 20 років. Жінки, що працюють у сільському господарстві та виховали п'ятеро і більше дітей, можуть достроково вийти на пенсію незалежно від віку та трудового стажу в порядку, який визначає Кабінет Міністрів України.
Пенсії текстильницям і водіям
Робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України, можуть вийти на пенсію достроково після досягнення 50 років і за наявності стажу зазначеної роботи не менш як 20 років. Якщо жінки працюють водіями міського пасажирського транспорту, вони мають право вийти на пенсію за віком після досягнення 50 років і за наявності стажу роботи 20 років, зокрема на зазначеній роботі не менш як 10 років. Право на достроковий вихід на пенсію мають жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, — після досягнення 50 років і за наявності загального стажу роботи не менш як 20 років, із них не менш як 15 років на зазначеній роботі.
Багатодітні матері
Жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і за наявності не менш як 15 років страхового стажу. При цьому до інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.
Якщо жінки працювали за Списками № 1 і № 2
У законодавстві передбачено призначення пенсії за роботу в шкідливих умовах. Так відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі — Закон) право на пенсію за віком незалежно від місця останньої роботи мають: а) жінки, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за Списком № 1(36-2003-п) виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць мають право на достроковий вихід на пенсію після досягнення 45 років і за наявності стажу роботи не менш як 15 років, із них не менш як 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Жінкам, які мають не менш як половину стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначають із зменшенням віку, передбаченого у статті 12 Закону (55 років), на 1 рік 4 місяці за кожен повний рік такої роботи; б) жінки, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць мають право на достроковий вихід на пенсію після досягнення 50 років і за наявності стажу роботи не менш як 20 років, із них не менш як 10 років на зазначених роботах. Жінкам, які мають не менш як половину стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначають із зменшенням віку, передбаченого у статті 12 Закону (55 років), на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
- Звертаємо увагу Розмір дострокових пенсій за віком зазначеним категоріям громадян, який визначають за нормами Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», залежить від тривалості страхового стажу, величини заробітку, з якого було сплачено страхові внески, коефіцієнтів страхового стажу та заробітку, часу виходу на пенсію. Любов Гуменна, начальник відділу з призначення пенсій Управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі |