ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення районної ради
від 26.01.2021 р. № 57
РЕГЛАМЕНТ
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ
ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Регламент Тернопільської районної ради восьмого скликання ради (надалі – Регламент) встановлює порядок діяльності ради, скликання сесій ради, порядок роботи сесії ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень ради, в тому числі з процедурних питань, порядок формування та організації роботи постійних комісій, тимчасових контрольних комісій та інших органів ради, порядок участі депутатських фракцій і груп у роботі та інші процедури, які випливають з повноважень ради.
Дотримання вимог цього Регламенту є обов'язковим для всіх депутатів ради та посадових осіб місцевого самоврядування Тернопільської районної ради.
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1
Тернопільська районна рада (надалі – рада) – представницький орган місцевого самоврядування, який наділений правом представляти спільні інтереси територіальних громад Тернопільського району, приймати від їх імені рішення та здійснювати в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України.
Стаття 2
У своїй діяльності рада керується Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, власними рішеннями та цим Регламентом.
Стаття 3
Рада є юридичною особою і діє самостійно в межах власних повноважень має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України, символіку, може від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав та нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у суді.
Стаття 4
Рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради, який визначений Виборчим кодексом України у кількості 54 депутата.
Стаття 5
Рада утворює постійні комісії, тимчасові контрольні комісії та президію ради, які обираються з числа її депутатів на строк своїх повноважень, та є підзвітні раді та відповідальні перед нею.
Стаття 6
Цей Регламент діє до затвердження регламенту радою нового скликання.
Стаття 7
Пленарні засідання ради проводяться в залі засідань ради за адресою: м. Тернопіль, майдан. Перемоги, 1.
У разі необхідності, за розпорядженням голови ради пленарне засідання ради може бути проведене в іншому місці за погодженням з президією ради.
Постійні та тимчасові контрольні комісії ради для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до їх відання, можуть проводити виїзні засідання.
Стаття 8
Робота ради, її діловодство, виступи депутатів та запрошених ведуться державною мовою.
Стаття 9
Діяльність ради здійснюється на принципах законності, гласності, колегіальності, поєднання місцевих і державних інтересів, виборності, правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами України.
Стаття 10
Рада та її органи проводять роботу відкрито і гласно, систематично інформують населення району про свою діяльність, прийняті рішення та про хід їх виконання.
Гласність роботи ради забезпечується:
1. доведенням громадськості інформації про план роботи ради;
2. можливістю трансляції її засідань засобами мережі Інтернету, телебачення і радіомовлення;
3. публікацією звітів про роботу та рішень ради у мережі Інтернет та пресі;
4. можливістю громадянам спостерігати (в порядку, встановленому в частині п’ятій цієї статті) за роботою ради;
5. розміщення актів ради та її посадових осіб на офіційних веб-ресурсах ради у мережі Інтернет.
Журналісти, працівники засобу масової інформації акредитуються при раді на певний термін, який не може бути більшим за термін дії повноважень ради поточного скликання, на підставі його заяви або подання засобу масової інформації. У заяві, поданій журналістом, працівником засобу масової інформації, зазначаються його прізвище, ім'я та по батькові, адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти (за наявності). До заяви додаються копії документів, що посвідчують особу та засвідчують її професійну належність. У поданні засобу масової інформації зазначаються його повне найменування, дата і номер реєстрації, адреса, адреса електронної пошти (за наявності), номер засобу зв'язку, прізвище, ім'я та по батькові журналіста, працівника засобу масової інформації, щодо якого вноситься подання. До подання додаються копії документів, що посвідчують особу.
Акредитованим журналістам, працівникам засобів масової інформації надається можливість ознайомлення з матеріалами, які надаються депутатам на пленарному засіданні, за винятком тих, доступ до яких обмежено у відповідності до законодавства.
На засіданнях ради можуть бути присутніми громадяни на визначених для них місцях і за попереднім записом, який веде уповноважена особа виконавчого апарату ради. Заявки на запис подаються до закінчення робочого дня, що передує пленарному засіданню. Кількість присутніх обмежується наявною кількістю сидячих місць у відповідному секторі сесійного залу.
Стаття 11
На адміністративній будівлі, де працює районна рада та її виконавчий апарат, встановлюється Державний прапор України. За розпорядженням голови ради на будівлі може встановлюватися червоно-чорний стяг, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – червоного кольору, нижньої – чорного кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3 та/чи прапор Європейського союзу.
Кожне пленарне засідання ради починається і завершується виконанням Державного Гімну України.
Стаття 12
Повноваження ради визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами України.
Відносини ради з підприємствами, установами та організаціями, що є об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільського району і перебувають в управлінні ради, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності раді.
Стаття 13
В межах своїх повноважень рада приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які є обов’язковими до виконання всіма розташованими на території Тернопільського району органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Стаття 14
З метою забезпечення здійснення радою наданих їй повноважень рада утворює виконавчий апарат, який за посадою очолює голова ради.
Стаття 15
Для більш ефективного здійснення своїх повноважень, захисту прав та інтересів територіальних громад району, рада може прийняти рішення про об’єднання в асоціації і інші форми добровільних об’єднань та про входження до відповідних міжнародних асоціацій, інших добровільних об’єднань органів місцевого самоврядування, а також про вихід з них.
ІІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ РАДИ. ПРОВЕДЕННЯ ЧЕРГОВИХ ТА ПОЗАЧЕРГОВИХ СЕСІЙ РАДИ
Стаття 16
Рада проводить свою роботу сесійно.
Сесія є основною організаційною формою роботи ради, як представницького органу і складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається головою ради в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал.
Окрім чергових сесій ради, голова ради може скликати позачергові сесії ради.
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Розпорядження про скликання сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніше, як за десять днів до сесії, розпорядження про скликання позачергової сесії – не пізніше, як за день до сесії.
Розпорядження про місце і час проведення та порядок денний пленарних засідань доводиться виконавчим апаратом ради до відома кожного депутата через оприлюднення розпорядження на офіційному сайті ради та в інший можливий спосіб.
Документи на сесію надаються депутатам в електронному або паперовому вигляді.
Рада може прийняти рішення про проведення пленарного засідання впродовж кількох днів, а також про оголошення перерви в пленарному засіданні для опрацювання документів, проведення засідань президії, комісій, депутатських груп, фракцій, запрошення посадових осіб тощо. Наступна сесія проводиться після закриття попередньої.
Стаття 17
Першу сесію новообраної ради скликає Тернопільська районна виборча комісія Тернопільської області не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п'яти осіб - представників партій, які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цього Регламенту.
Письмову реєстрацію прибулих на першу сесію депутатів ради та запрошених на сесію здійснює Тернопільська районна територіальна виборча комісія. Допомогу у проведенні реєстрації новообраних депутатів та запрошених надають працівники виконавчого апарату ради.
Стаття 18
Після обрання голови ради під його головуванням продовжується робота сесії ради, формується порядок денний продовження роботи першої сесії ради.
Стаття 19
До порядку денного першої сесії ради можуть бути включені наступні питання: про обрання заступника голови ради; про утворення президії ради; про утворення постійних комісій ради та обрання їх голів; про затвердження структури, чисельності і витрат на утримання ради та її виконавчого апарату та інші питання.
Стаття 20
Сесію ради (крім першої) відкриває, веде і закриває голова ради, а за його відсутності – заступник голови ради. У випадках, передбачених статтею 22 цього Регламенту, за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, її відкриває найстарший за віком депутат із депутатів, що прибули на сесію, а веде за рішенням ради – один з депутатів цієї ради.
Стаття 21
У разі немотивованої відмови голови ради або його неможливості скликати сесію ради сесія скликається заступником голови ради.
У цих випадках сесія скликається:
1. Якщо сесія не скликається головою ради у строки, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
2. Якщо голова ради без поважних причин не скликав сесію ради у двотижневий строк після того, як пропозиція про скликання сесії ради була висловлена не менш, як однією третиною депутатів від загального складу ради.
Стаття 22
У разі, якщо голова ради або його заступник не скликають сесію на вимогу третини депутатів від загального складу ради, або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами ради, які становлять не менш як одну третину депутатів від загального складу ради.
Стаття 23
Про скликання сесії ради голова ради або його заступник не пізніш як за 10 робочих днів до сесії видає розпорядження із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
У виняткових випадках розпорядження про скликання позачергової сесії видається головою ради або його заступником не пізніш як за день до сесії.
Стаття 24
Розпорядження голови ради або його заступника, рішення групи депутатів про скликання сесії доводяться до відома депутатів і населення району у строки та порядку, встановлені статтею 23 цього Регламенту, шляхом їх публікації на офіційному веб-сайті ради.
Стаття 25
Проєкти рішень ради та інші документи, які передбачається внести на розгляд чергової сесії ради, передаються депутатам не пізніше як за 3 дні до початку роботи сесії, та висвітлюються на офіційному веб-сайті сайті ради.
У виняткових випадках а також в разі скликання позачергової сесії, проєкти рішень ради та інші документи надаються депутатам в паперовій формі при проведенні реєстрації у день проведення сесії, а їх копії в електронній формі у день прийняття рішення про скликання позачергової сесії.
Документи, передбачені частиною першою цієї статті, надаються депутатам в паперовому вигляді або в інший можливий спосіб.
Підготовка та внесення питань на розгляд ради
Стаття 26
Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситись головою ради, заступником голови ради, постійними комісіями, депутатами, депутатськими групами і фракціями, головою Тернопільської районної державної адміністрації, не пізніше як за 20 робочих днів до початку роботи сесії ради.
Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Стаття 27
Пропозиції щодо питань на розгляд сесії ради подані депутатами, депутатськими групами і фракціями, головою Тернопільської районної державної адміністрації повинні містити: супровідний лист, проєкт рішення ради, пояснювальну записку по суті питання, необхідні додатки, інформацію про доповідачів і співдоповідачів.
Стаття 28
У разі, якщо пропозиції щодо питань на розгляд сесії ради внесено з порушенням визначених у цьому Регламенті вимог, або в цілому чи в окремій частині не відповідають законодавству, голова ради, а в разі покладення виконання обов’язків голови ради на заступника голови ради – повертають їх суб’єкту подання із супровідним листом, у якому зазначаються мотиви повернення.
Стаття 29
Порядок денний сесії ради формується головою ради, а в разі покладення виконання обов’язків голови ради на заступника голови ради заступником голови ради з урахуванням пропозицій, внесених постійними комісіями ради, депутатами, депутатськими групами і фракціями, головою Тернопільської районної державної адміністрації.
Стаття 30
Попередній розгляд питань, які вносяться до порядку денного сесії ради, проводиться постійними комісіями та президією ради. У виняткових випадках попередній розгляд питань, які вносяться до порядку денного сесії ради, може розглядатися лише президією ради.
Проєкти рішень попередньо розглянуті постійними комісіями ради погоджуються та візуються головами постійних комісій, заступником голови ради, керуючим справами та розробником ( виконавцем).
Стаття 31
Проєкт порядку денного оголошується головуючим на початку пленарного засідання ради, порядок денний приймається більшістю депутатів від загального складу ради.
Зміни та доповнення до проєкту порядку денного ставляться головуючим на голосування у порядку їх надходження, після чого порядок денний приймається в цілому більшістю депутатів від загального складу ради.
Пропозиції, внесені безпосередньо при розгляді порядку денного на сесії ради, включаються до порядку денного лише у тому випадку, якщо вони були попередньо розглянуті відповідними органами ради або їх розгляд на сесії ради не потребує додаткового вивчення. При цьому заслуховується повідомлення ініціатора пропозиції про виконану підготовчу роботу також ініціатор пропозиції при наявності технічних можливостей надає проєкти відповідного рішення депутатам, а також заслуховується виступ з цього питання представника відповідної постійної комісії, ініціатора даного питання, тощо.
Пропозиції про зміни та доповнення порядку денного сесії ради, які надійшли після прийняття його в цілому, приймаються більшістю депутатів від загального складу ради.
Стаття 32
У порядок денний сесії ради першим, як правило, включається питання розгляду депутатських запитів, а останнім – «Різне».
Стаття 33
До порядку денного позачергової сесії ради вносяться, як правило, питання, розгляд яких визначено у пропозиціях про скликання такої сесії.
Запрошені на сесію ради
Стаття 34
Засідання ради, як правило, є відкритими. В них можуть брати участь депутати обласної ради та Верховної Ради України. На пленарне засідання ради можуть бути запрошені представники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, політичних партій і громадських організацій, особи, присутність яких необхідна під час розгляду питань порядку денного.
Питання про кількість і персональний склад запрошених на сесію вирішується головою, заступником голови ради та президією ради.
Головуючий на засіданні інформує депутатів про склад і кількість запрошених на сесію ради. Для запрошених на сесію відводяться місця у залі засідань окремо від місць для депутатів.
Запрошені особи можуть виступати на сесії ради за умови їх звернення до робочої президії, якщо буде дана на це згода однієї третьої від складу ради.
Запрошені особи, акредитовані журналісти та працівники засобу масової інформації, присутні громадяни не повинні втручатись у роботу сесії ради, зобов'язані дотримуватись порядку і виконувати вимоги головуючого. За рішенням сесії, прийнятим однією третьою від складу ради, запрошені особи, акредитовані журналісти та працівники засобу масової інформації, присутні громадяни – що порушують порядок та не виконують вимог головуючого видаляються із залу.
Розгляд питань на сесії ради
Стаття 35
Розгляд питань на пленарному засіданні ради складається з доповіді, запитань доповідачу та відповідей на них, співдоповіді або співдоповідей (у разі потреби), запитань співдоповідачам та відповідей на них, обговорення, яке проводиться шляхом виступів депутатів та запрошених (у разі необхідності) і у разі потреби заключного слова доповідача та співдоповідачів.
Стаття 36
Для доповідей на пленарних засіданнях ради надається до 30 хвилин, співдоповідей – до 15 хвилин. Виступаючим в обговоренні, а також для заключного слова – до 7 хвилин, для повторних виступів, виступів при обговоренні кандидатур, проєктів рішень – до 3 хвилин, для виступів з процедурних питань, з мотивів голосування, пояснень, зауважень, пропозицій, повідомлень і довідок – до 2 хвилин.
В окремих випадках головуючий на засіданні у разі відсутності заперечень від депутатів може продовжити час виступу.
Стаття 37
Рішення про припинення виступів приймається радою більшістю голосів від складу ради у разі внесення пропозицій депутатів щодо припинення обговорення.
Коли окремі депутати, які подали заяву на виступ, але не виступили, під час прийняття рішення щодо припинення обговорення наполягають на виступі, рада приймає щодо цього окреме рішення однією третиною депутатів від загального складу ради.
Тексти виступів депутатів, які записалися для виступу, але не мали змоги виголосити їх у зв’язку з припиненням обговорення, на їх прохання повинні бути включені до протоколу сесії ради.
Стаття 38
Запис на виступ проводиться секретаріатом сесії в письмовій формі. Головуючий надає слово згідно із списком.
Головуючий на пленарному засіданні ради також надає слово депутатам у разі усного звернення для оголошення, внесення пропозицій, запитань, повідомлень, довідок, тощо.
На пленарному засіданні ради ніхто не може виступати без дозволу головуючого.
Депутат у будь-який момент може відмовитися від права на виступ або передати його іншому депутату.
Голова ради, його заступник мають право взяти слово для виступу під час пленарного засідання ради в будь-який час.
З дозволу головуючого на сесії, позачергово слово може також надаватися голові Тернопільської районної державної адміністрації, головам постійних комісій або депутатам, уповноваженим відповідними постійними комісіями для роз’яснення рішення комісії, щодо питання, яке обговорюється.
Право на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні ради з кожного питання порядку денного мають депутатські групи і фракції.
Депутат може виступати з одного питання не більше двох разів.
Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово або усно.
Стаття 39
Під час розгляду на пленарному засіданні ради крім закритих засідань ради) здійснюється звуковий запис виступів, що зберігаються у виконавчому апараті ради протягом одного року.
Головуючий на пленарному засіданні ради
Стаття 40
Головуючий на пленарному засіданні сесії ради:
- забезпечує дотримання вимог цього Регламенту ради усіма присутніми на пленарному засіданні ради;
- відкриває, веде та закриває пленарне засідання, оголошує перерви в пленарних засіданнях ради;
- вносить на обговорення запропоновані проєкти рішень;
- організовує розгляд питань;
- оголошує списки осіб, які записалися для виступу, інформації, запитання та запити депутатів;
- надає слово для доповіді (співдоповіді), виступу;
- створює рівні можливості депутатам для участі в обговоренні питань;
- ставить питання на голосування та оголошує про прийняття чи не прийняття рішення;
- робить офіційні та інші повідомлення;
- здійснює інші повноваження відповідно до цього Регламенту.
Під час виконання своїх обов'язків головуючий не повинен коментувати виступи, висловлювати своє ставлення до внесених пропозицій.
Головуючий може звернутись до виступаючого з проханням щодо уточнення висловлених ним пропозицій.
Головуючий має право зупинити виступаючого, зробити йому зауваження, якщо той під час виступу порушує вимоги цього Регламенту або депутатську етику. У разі, якщо зауваження не мають впливу, головуючий ставить на голосування пропозицію про позбавлення виступаючого слова до кінця пленарного засідання. Рада приймає відповідне рішення з цього приводу більшістю депутатів від загального складу ради.
Головуючий вживає також інших заходів для підтримання порядку на пленарному засіданні ради.
Робоча президія пленарного засідання ради
Стаття 41
Робоча президія пленарного засідання ради складається з голови ради, його заступника та голови Тернопільської районної державної адміністрації або, у випадку його відсутності, особи, яка виконує його повноваження.
Робоча президія пленарного засідання ради сприяє головуючому в організації проведення роботи пленарного засідання ради.
Реєстрація депутатів
Стаття 42
Перед відкриттям кожного пленарного засідання ради проводиться письмова реєстрація депутатів на підставі пред’явлення посвідчення депутата ради.
У разі неможливості депутата прибути на сесію він зобов’язаний повідомити про це голову ради, або його заступника, або виконавчий апарат ради.
Дані реєстрації є підставою для відкриття пленарного засідання сесії ради.
Головуючий інформує раду про кількість присутніх на пленарному засіданні депутатів та кількість депутатів, про яких відомо, що вони відсутні з поважних причин.
За пропозицією головуючого на пленарному засіданні ради, та депутатів може проводитись перереєстрація депутатів у ході проведення пленарного засідання ради.
Лічильна комісія
Стаття 43
З метою організації голосування та забезпечення підрахунку голосів рада утворює своїм рішенням шляхом відкритого поіменного голосування лічильну комісію.
Лічильна комісія утворюється на період роботи ради з числа її депутатів у кількості 5 осіб – представників партій, які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Лічильна комісія обирає зі свого складу голову, заступника голови комісії, секретаря, про що складає протокол, який доводиться до відома депутатів.
У роботі лічильної комісії не можуть брати участь її члени, кандидатури яких висунуті до складу органів ради та на посади голови і заступника голови ради, які обираються. На цей час їх повноваження як членів лічильної комісії зупиняються.
За підсумками засідань лічильної комісії складаються протоколи, які підписуються головою або заступником голови та секретарем комісії, у разі відсутності останніх – іншими членами комісії. Рішення комісії приймаються більшістю голосів членів комісії від її складу.
З метою встановлення результатів поіменного голосування лічильна комісія може пропонувати раді ефективний спосіб підрахунку голосів.
Секретаріат сесії
Стаття 44
За рішенням ради утворюється секретаріат сесії. Секретаріат сесії ради утворюється на весь час повноважень ради з числа депутатів у кількості 3 осіб – представників партій, які набрали найбільшу кількість голосів на виборах та обирається відкритим поіменним голосуванням.
Секретаріат сесії ради під час пленарного засідання:
а) здійснює контроль за реєстрацією депутатів та запрошених осіб, присутніх громадян перед початком роботи сесії і далі у разі потреби;
б) організовує спільно із виконавчим апаратом ради ведення протоколу сесії;
в) реєструє записи на виступи, на їх підставі формує список депутатів, які бажають виступити та передає його головуючому на сесії ради;
г) веде облік виступаючих на сесії ради;
ґ) реєструє проєкти документів, заяв, повідомлень, пропозицій і прохань депутатів, постійних комісій, депутатських груп і фракцій та, в разі потреби, забезпечує їх розповсюдження як офіційних документів сесії шляхом надання доручення виконавчому апарату ради.
ІV.РІШЕННЯ РАДИ
Стаття 45
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Стаття 46
Рішенням ради нормативно-правового характеру є рішення, прийняте радою в межах її компетенції, яке встановлює, змінює чи скасовує норми права, має загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово.
Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк набрання ними чинності .
Стаття 47
Іншими актами ради, що приймаються у формі рішень є:
- рішення ненормативного характеру – рішення ради, якими породжуються, змінюються або припиняються конкретні права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані і розраховані на одноразове застосування;
- доручення – рішення ради, що стосується органу чи посадової особи ради і містить зобов’язання або повноваження до вчинення певних дій;
- звернення – рішення ради, звернене до не підпорядкованих раді суб’єктів із закликом до вчинення певних дій та ініціатив;
- заяви – рішення ради, що містять в собі виявлення позиції ради з певних питань;
- процедурні рішення – рішення ради, що стосуються визначення способу розгляду питань на пленарному засіданні і не потребують попереднього розгляду в постійних комісіях ради.
Рішення ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Стаття 48
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні, після обговорення, більшістю депутатів від загального складу ради.
Стаття 49
Проєкти рішень ради нормативно-правового характеру надаються на розгляд постійної комісії питань законності та регламенту для проведення їх аналізу на відповідність законодавству.
Стаття 50
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків обрання голови ради, заступника голови ради, звільнення їх з посади; прийняття рішення про недовіру голові Тернопільської районної державної адміністрації; внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо голови Тернопільської районної державної адміністрації, стосовно яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Результати поіменного голосування розміщуються на офіційному веб-сайті ради в день голосування або наступного дня у разі закінчення пленарного засідання пізніше, ніж о 17 год. 15 хв. і зберігаються протягом необмеженого строку.
Результати поіменного голосування є невід’ємною частиною протоколу сесії ради.
Стаття 51
Відкрите поіменне голосування проводиться лічильною комісією з кожного питання порядку денного.
Поіменне голосування здійснюється депутатом шляхом підняття вгору руки та висловлюванням відповідно «за», «проти» чи «утримався».
Стаття 52
Лічильна комісія оголошує результати поіменного голосування після кожного питання, що голосується.
Результати поіменного голосування підписуються головою та секретарем комісії а у разі їх відсутності іншими членами комісії та передається в секретаріат сесії.
Результати поіменного голосування долучаються до протоколу сесії.
Стаття 53
Після оголошення головуючим на засіданні ради про початок голосування депутати та інші особи не мають права його переривати і до оголошення результатів слово нікому не надається.
Перед кожним голосуванням головуючий на засіданні чітко формулює зміст питання, що буде ставитися на голосування та пропонує провести голосування щодо нього в цілому.
При наявності двох або більше альтернативних проєктів рішень з одного і того ж питання порядку денного пленарного засідання ради, головуючий ставить їх на голосування в порядку черговості надходження. Вважається прийнятим те рішення, яке отримало більшість голосів депутатів від загального складу ради.
У разі виникнення порушень процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення, після виступу з мотивів голосування проводиться повторне голосування без обговорення.
Стаття 54
Кожному рішенню ради присвоюється черговий номер. Виконавчий апарат ради не пізніше встановленого законом терміну на підставі проекту рішення та протоколу пленарного засідання оформляє рішення ради та подає його на підпис голови.
Стаття 55
Підписані рішення ради тиражуються виконавчим апаратом ради і надаються відповідним посадовим особам чи органам, підприємствам, установам і організаціям, яких вони стосуються, та депутатам в разі їх звернення.
Стаття 56
Засідання ради протоколюються. Складання протоколу організовує та здійснює секретаріат ради та виконавчий апарат ради протягом десяти робочих днів.
У протоколі сесії ради зазначаються:
- дата, час, місце проведення засідання та номер скликання сесії;
- кількість депутатів, присутніх на засіданні;
- питання порядку денного, винесені на розгляд;
- прізвища та ініціали головуючого на засіданні та виступаючих;
- всі внесені на голосування питання і пропозиції, спосіб їх вирішення;
- результати поіменного голосування і прийняті рішення.
Протокол сесії є офіційним документом, що підтверджує процес обговорення та прийняття рішень радою.
Протокол сесії підписується головою ради або головуючим на засіданні і зберігається у виконавчому апараті ради.
Таємне голосування
Стаття 57
Таємне голосування проводиться у випадках, передбачених законодавством.
Стаття 58
Таємне голосування з обрання голови та заступника голови ради проводиться за наступною процедурою:
1. Пропозиції щодо кандидатур на посаду голови ради можуть вноситись депутатами ради, а також шляхом самовисунення.
2. Вказані пропозиції вносяться депутатами на сесії з місць або з трибуни. Порядковість їх надходження фіксує секретаріат.
3. Головуючий на сесії надає слово кандидатам на посаду голови ради у порядку висунення для оприлюднення програм чи намірів у разі обрання їх головою ради, організовує їх обговорення .
В обговоренні кандидатур на посаду голови ради беруть участь депутати ради, а також, за бажанням, народні депутати України та депутати Тернопільської обласної ради.
Після виступу кандидат на посаду голови ради відповідає на запитання депутатів.
Кожна організація політичної партії, яка представлена в складі ради, має право на виступ в обговоренні кандидатів на посаду голови ради.
4. Регламент розгляду питання:
- виступ кандидата на посаду голови ради - до 10 хвилин;
- відповіді на запитання - до 10 хвилин;
- виступаючим в обговоренні кандидатур на посаду голови ради – до 3 хвилин;
- заключне слово кандидату на посаду голови ради – до 3 хвилин;
- час, відведений для таємного голосування з обрання голови ради – встановлюється рішенням ради.
5. Запропоновані кандидатури на посаду голови ради вносяться до бюлетеня для таємного голосування в порядку висунення.
6. До бюлетеня заносяться: прізвище, ім’я та по батькові кандидата на посаду голови, рік народження, від якої політичної партії обраний депутатом, а також графа «не підтримую жодного кандидата».
Бюлетені друкуються в присутності всього складу лічильної комісії в кількості, що на 5 відсотків перевищує загальний склад ради.
Бюлетені перераховуються, підписуються головою і секретарем лічильної комісії та скріпляються печаткою Тернопільської районної територіальної виборчої комісії на столі лічильної комісії в сесійній залі.
7. Особа, прізвище якої заноситься до бюлетеня, в будь-який час до голосування може зняти свою кандидатуру.
В разі включення до бюлетеня депутата, який обраний членом лічильної комісії, він вибуває зі складу цієї комісії. У цьому випадку, за пропозицією депутатів, радою до складу лічильної комісії обирається нова особа замість вибулої, яка є представником тієї ж обласної організації політичної партії.
8. Бюлетені для голосування видаються лічильною комісією депутатам при пред’явленні ними тимчасового депутатського посвідчення та документа, що засвідчує особу. Депутат у списку ставить свій підпис за одержання бюлетеня.
9. Голосування проводиться у сесійній залі ради. Скринька для голосування виготовляється з прозорого матеріалу і розміщується по центру перед столом президії. Під час голосування на сцені сесійної зали та перед столом президії забороняється присутність будь-яких осіб, за винятком особи, яка здійснює своє волевиявлення та членів лічильної комісії.
10. Заповнення бюлетеня проводиться в кімнаті, розміщеній за президією зали засідань, особисто кожним депутатом.
Депутат робить у квадраті навпроти прізвища кандидата на посаду голови, за якого він голосує, позначку «+», або іншу позначку, яка дає однозначну відповідь про його волевиявлення. У разі, коли депутат не підтримує жодної кандидатури на посаду голови ради, він робить позначку у квадраті навпроти слів «Не підтримую жодного кандидата». Заповнений бюлетень депутат опускає в скриньку для голосування. Після цього депутат може покинути сесійну залу.
11. Підрахунок голосів лічильна комісія здійснює відкрито і гласно складом комісії на її засіданні, яке проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування (у полі зору всіх депутатів, за столом президії).
На столі, де проводиться підрахунок голосів, не повинно бути жодних предметів, що не є бюлетенями для голосування встановленої форми.
Підрахунок голосів починається відразу після закінчення часу, відведеного на голосування, проводиться без перерви і закінчується після складання та підписання протоколу засідання лічильної комісії.
Підрахунок голосів проводиться лічильною комісією у такій послідовності:
- список депутатів підписується головою та секретарем лічильної комісії;
- кількість депутатів оголошується і заноситься до протоколу засідання лічильної комісії;
- лічильна комісія підраховує невикористані бюлетені, їх кількість оголошується і заноситься до протоколу засідання лічильної комісії;
- невикористані бюлетені погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута бюлетеня
Лічильна комісія підраховує кількість депутатів, які отримали бюлетені, за підписами у списку депутатів. Ця кількість оголошується.
Далі голова лічильної комісії відкриває скриньку з бюлетенями.
При відкритті скриньки її вміст викладається на стіл, за яким розміщуються члени лічильної комісії.
Лічильна комісія підраховує кількість бюлетенів, що знаходяться у цій скриньці.
Бюлетені розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків прізвища й ініціали кандидатів, написи «за», «недійсні», «проти». При розкладанні бюлетенів визначений лічильною комісією член комісії показує кожний бюлетень усім членам комісії, виголошуючи результат волевиявлення депутата. У разі виникнення сумнівів щодо дійсності бюлетеня, питання вирішується лічильною комісією шляхом голосування. При цьому кожен член комісії має право особисто оглянути бюлетень. На час огляду бюлетеня підрахунок інших бюлетенів припиняється.
Недійсними вважаються бюлетені:
1) на яких відсутні підписи голови та секретаря лічильної комісії і печатка Тернопільської районної виборчої комісії;
2) якщо у бюлетені зроблено більш як одну позначку у квадратах навпроти прізвищ кандидатів чи навпроти тексту «Не підтримую жодного кандидата»;
3) якщо у бюлетені не поставлено жодної позначки.
Недійсні бюлетені підраховуються окремо. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем лічильної комісії до протоколу засідання лічильної комісії.
Лічильна комісія підраховує кількість голосів, поданих за кожного кандидата на посаду голови ради, а також кількість голосів, які не підтримали жодного кандидата. Під час підрахунку голосів кожен член комісії має право перевірити або перерахувати відповідні бюлетені. Результати підрахунку голосів оголошуються і заносяться секретарем комісії до протоколу засідання лічильної комісії.
12.За результатами підрахунку голосів лічильна комісія складає протокол, до якого заносяться такі відомості:
1.Загальний склад Тернопільської районної ради
восьмого скликання 54
2.Кількість обраних депутатів на день голосування 54
3.Кількість зареєстрованих депутатів Тернопільською
районною територіальною виборчою комісією 54
4.Кількість депутатів, що бере участь в роботі сесії ____
5.Кількість виготовлених бюлетенів 57
6.Кількість депутатів, які одержали бюлетені ____
7.Кількість депутатів, які взяли участь в голосуванні
(виявилось бюлетенів у виборчій скриньці) ____
8.Кількість депутатів, які не підтримали жодного
кандидата на посаду голови Тернопільської
районної ради ____
9.Кількість бюлетенів, визнаних недійсними ____
10.Кількість голосів, поданих при голосуванні з
обрання на посаду голови Тернопільської районної
ради восьмого скликання ____
(окремо за кожну кандидатуру, яка внесена до
бюлетеня для таємного голосування) ____
11.Кількість погашених бюлетенів ____
Обраним на посаду голови ради вважається той депутат, який набрав «за» 28 і більше голосів, що і заноситься до протоколу.
13. Протокол лічильної комісії підписується головою, заступником, секретарем і членами лічильної комісії.
14. Голова лічильної комісії оголошує протокол про результати таємного голосування на сесії ради.
15. За результатами таємного голосування та повідомлення голови лічильної комісії головуючий на пленарному засіданні оголошує рішення ради про обрання голови ради.
Дане рішення на голосування не ставиться і підписується головуючим із складу тимчасової президії.
16. У разі, коли до бюлетеня було занесено три і більше кандидатур і ніхто з них не набрав необхідної кількості голосів, рада приймає рішення про проведення повторного голосування по двох кандидатурах, які набрали найбільше голосів.
Якщо і в цьому випадку ніхто не буде обраним, висування кандидатур на посаду голови ради проводиться спочатку.
Конверти з бюлетенями для таємного голосування опечатуються печаткою Тернопільської районної територіальної виборчої комісії, підписуються головою, заступником голови, секретарем, членами лічильної комісії та зберігаються в матеріалах протоколу першої сесії ради.
Заступник голови ради обирається радою з числа депутатів за пропозицією новообраного голови ради.
Заступник голови обирається шляхом таємного голосування.
Обговорення кандидата на посаду заступника голови ради та обрання на посаду заступника голови ради проводиться за цією процедурою, що й обрання голови ради.
Підрахунок голосів з обрання заступника голови ради проводиться тією ж лічильною комісією, що й з виборів голови ради.
Час, відведений для таємного голосування з обрання заступника голови ради - до однієї години.
Заступником голови ради вважається обраний депутат ради, якщо за його кандидатуру проголосувало 28 і більше депутатів.
Таємне голосування з інших питань проводиться за процедурою, додатково визначеною радою або лічильною комісією ради.
V. ДЕПУТАТИ, ГОЛОВА РАДИ, ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ РАДИ, ОРГАНИ РАДИ ТА ВИКОНАВЧИЙ АПАРАТ РАДИ
Депутат ради
Стаття 59
Статус, засади діяльності та права депутатів ради визначаються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про доступ до публічної інформації», іншими законами України та цим Регламентом.
Депутат ради є повноважним і рівноправним членом ради і набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Виборчого кодексу України.
Депутат має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов’язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
Ніхто не може обмежити повноваження депутата ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
На час сесії чи засідання постійної комісії ради, а також для здійснення депутатських повноважень в інших передбачених законом випадках депутат звільняється від виконання виробничих або службових обов’язків.
Повноваження депутата припиняються достроково у випадках, передбачених статтею 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Районна рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата районної ради.
Стаття 60
Депутату видаються посвідчення депутата за підписом голови ради із зазначенням строку дії.
Депутат забезпечується персональним місцем в залі засідань ради. Під час проведення сесії районної ради депутати розміщуються в центральній частині залу засідань.
Рада, її органи сприяють депутатам в їх діяльності шляхом забезпечення депутатів документами, довідково-інформаційними та іншими матеріалами, необхідними для здійснення депутатських повноважень, тощо.
Стаття 61
Депутат ради має право:
1) обирати і бути обраним до органів ради;
2) пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами;
3) вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті;
4) вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю;
5) вносити на розгляд ради та її органів проєкти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них;
6) висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою;
7) порушувати питання про розпуск органів, утворених радою;
8) брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні;
9) вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території;
10) порушувати в раді та її органах питання про необхідність перевірки роботи підзвітних та підконтрольних раді органів, підприємств, установ, організацій;
11) виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки;
12) ознайомлюватися з протоколами пленарних засідань сесій ради та її органів, розпорядженнями голови, іншими службовими документами;
13) оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об'єднань, якщо вони мають суспільне значення;
14) об’єднуватися з іншими депутатами ради в депутатські групи, фракції, які діють відповідно до вимог цього Регламенту ради, або бути позафракційним.
Депутат ради може передати головуючому тексти свого невиголошеного виступу, пропозицій і зауважень з обговорюваного питання для включення до протоколу засідання ради або її органу, в якому він бере участь.
Стаття 62
При здійсненні депутатських повноважень депутат ради має також право:
1) на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання;
2) на невідкладний прийом посадовими особами місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівниками підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території району з питань депутатської діяльності;
3) вимагати усунення порушень законності і встановлення правового порядку.
Стаття 63
Депутат ради зобов'язаний:
1) додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, цього Регламенту та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів;
2) брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень;
3) виконувати доручення ради, її органів чи голови ради; інформувати їх про виконання доручень.
Стаття 64
Депутат ради, крім голови ради та його заступника, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою.
Депутат ради за її дорученням або дорученням постійної комісії, до складу якої його обрано, бере безпосередню участь у підготовці питань для розгляду на сесіях ради та засіданнях постійної комісії.
Стаття 65
Депутат ради зобов'язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить. У разі неможливості бути присутнім на засіданні ради депутат повідомляє про це голову ради, або його заступника або виконавчий апарат ради.
Стаття 66
Рада має право заслуховувати звіти депутатів про виконання рішень ради, на пленарних засіданнях періодично інформує депутатів ради про хід виконання рішень, прийнятих радою, реалізацію пропозицій і зауважень, внесених ними, а також з інших важливих питань діяльності ради та її органів.
Стаття 67
Депутат ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат ради набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень.
Кожний депутат ради у раді та її органах, до складу яких він входить, має один голос. Депутат ради, який не входить до складу відповідного органу ради, може брати участь у його роботі з правом дорадчого голосу.
Депутатські звернення, запити, запитання, пропозиції та зауваження депутатів
Стаття 68
Депутатське звернення – викладена в письмовій формі вимога депутата ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Тернопільського району, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Тернопільського району, до яких звернувся депутат ради, зобов'язані розглянути порушене ним питання та у десятиденний строк надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк.
Якщо депутатське звернення з об’єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений строк, депутату ради зобов'язані письмово повідомити про це з обґрунтуванням мотивів необхідності продовження строку розгляду.
Депутат ради може взяти участь у розгляді свого звернення, про що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Тернопільського району, повинні йому повідомити завчасно, але не пізніш як за п’ять календарних днів.
Якщо депутат ради не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Тернопільського району, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк, він має право внести депутатський запит.
Стаття 69
Депутатський запит – це підтримана радою вимога депутата ради до посадових осіб ради і її органів, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на території Тернопільського району.
Депутатське запитання – це засіб одержання депутатом ради інформації або роз'яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на запитання може бути оголошено на сесії ради або дано депутату ради в індивідуальному порядку. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення по ньому не приймається.
Стаття 70
Депутатський запит може бути внесений депутатом ради або групою депутатів попередньо, або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради.
Депутатський запит обговорюється у разі необхідності на пленарному засіданні ради.
Рада може зобов'язати відповідний орган подати у встановлений нею строк звіт про виконання рішення по запиту депутата ради.
Орган або посадова особа, до яких подано депутатський запит, зобов’язані у встановлений радою строк дати офіційну письмову відповідь на нього раді і депутату ради. Якщо запит з об'єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений радою строк, то орган або посадова особа зобов'язані письмово повідомити раді та депутатові ради, який подав запит і запропонувати інший строк, який не повинен перевищувати один місяць з дня одержання запиту. Відповідь на запит у разі необхідності розглядається на пленарному засіданні ради.
Депутат ради має право дати оцінку відповіді на свій депутатський запит. За результатами відповіді на депутатський запит може бути проведено обговорення, якщо на цьому наполягає не менше однієї четвертої від складу ради. Посадових осіб, до яких подано запит, своєчасно інформують про дату та час обговорення відповіді на запит радою. Вони або уповноважені ними особи мають право бути присутні на цьому засіданні ради.
За результатами розгляду відповіді на депутатський запит рада приймає відповідне рішення.
Стаття 71
Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами ради на сесіях ради або передані в письмовій формі головуючому на її пленарних засіданнях, розглядаються радою або за її дорученням постійними комісіями ради чи надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним органам та посадовим особам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівникам відповідних підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про результати розгляду повідомити безпосередньо депутатів ради, які внесли пропозиції чи висловили зауваження, а також раду.
Рада та її органи забезпечують виконання пропозицій і зауважень депутатів ради, схвалених радою, інформують депутатів про реалізацію пропозицій і зауважень, внесених ними на сесіях ради.
Стаття 72
Депутат ради, здійснюючи депутатські повноваження, повинен дотримуватися таких правил депутатської етики:
1) керуватися спільними інтересами територіальних громад Тернопільського району та загальнодержавними інтересами;
2) не використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисливих цілях;
3) керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності;
4) не розголошувати відомостей, що становлять державну або іншу таємницю, яка охороняється законом, інших відомостей з питань, що розглядалися на закритих засіданнях ради чи її органів і не підлягають за їх рішенням розголошенню, та відомостей, які стосуються таємниці особистого життя депутата ради або виборця, що охороняється законом, чи стали йому відомі у зв'язку з його участю в депутатських перевірках;
5) не допускати образливих висловлювань, не використовувати у публічних виступах недостовірні або неперевірені відомості стосовно органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників та інших посадових чи службових осіб, депутатських груп, фракцій, окремих депутатів місцевих рад;
6) не приймати будь-яких гонорарів, подарунків, не отримувати винагород безпосередньо чи опосередковано за дії, пов'язані зі здійсненням ним депутатських повноважень;
7) при проведенні пленарних засідань ради та засідань постійних чи тимчасових контрольних комісій депутат зобов’язаний перевести персональні засоби мобільного зв’язку у беззвучний режим.
Депутатські групи та фракції
Стаття 73
Депутати можуть добровільно об’єднуватися у депутатські групи та фракції за умови, що до складу кожної з них входить не менше, як п’ять депутатів.
Депутатські групи, фракції не можуть формуватися для захисту приватних, комерційних, чи релігійних інтересів.
Депутатські групи, фракції не мають права виступати від імені всієї ради.
Депутатські групи, фракції реєструється радою за поданням уповноваженої особи, яка очолює депутатську групу, фракцію до якого додається підписане депутатами цієї групи письмове повідомлення про сформування депутатської групи, фракції із зазначенням її назви, персонального складу, інтересів, захистом яких займатиметься депутатська група, фракція та партійної належності членів групи, фракції та депутатів, які уповноважені їх представляти.
Депутатські групи, фракції можуть утворюватися на визначений ними період, але не більше ніж на строк повноважень ради.
Організація діяльності депутатських груп, фракцій визначається радою.
Діяльність депутатської групи, фракції припиняється:
1) у разі вибуття окремих депутатів ради, внаслідок чого її чисельність стає меншою, ніж п’ять депутатів;
2) у разі прийняття депутатами ради, які входять до її складу, рішення про розпуск депутатської групи, фракції;
3) після закінчення строку, на який депутати ради об'єдналися в депутатську групу, фракцію або строку повноважень ради.
Рада сприяє діяльності зареєстрованих нею депутатських груп та фракцій, координує їх роботу і може заслуховувати повідомлення про їх діяльність.
Стаття 74
Для спільної роботи по здійсненню депутатських повноважень у виборчому окрузі депутати ради можуть на основі їх взаємної згоди об'єднуватися в депутатські групи.
Депутати ради об’єднуються в депутатські групи за спільністю проблем, які вони вирішують або за іншими ознаками.
Повноваження депутатських груп є похідними від повноважень депутата ради.
Депутатська група може бути утворена в будь-який час протягом строку повноважень ради даного скликання за рішенням зборів депутатів ради, які виявили бажання увійти до її складу.
Депутати ради, які входять до складу депутатської групи, обирають особу, яка очолює депутатську групу.
Стаття 75
Депутатські фракції ради формуються на партійній основі депутатами ради.
Порядок вступу до фракції та виходу з неї визначається самою фракцією. Депутат ради може входити до складу лише однієї фракції. Після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні ради інформує депутатів ради про реєстрацію такої депутатської фракції, її кількісний склад та уповноваженого керівника фракції.
До складу цих фракцій можуть входити також позапартійні депутати, які підтримують політичну спрямованість фракцій.
Депутати ради, які входять до складу депутатської фракції, обирають уповноваженого керівника, який очолює депутатську фракцію.
Депутатська фракція зобов’язана інформувати раду про виникнення змін у складі депутатської фракції.
Стаття 76
Депутатські групи, фракції мають право:
1) на представництво в президії ради та тимчасових комісіях ради;
2) попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада;
3) на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні ради з кожного питання порядку денного сесії ради;
4) об'єднувати зусилля з іншими групами, фракціями для створення більшості чи опозиції в раді;
5) на оголошення перерви до 10 хвилин в роботі пленарного засідання сесії для проведення консультацій;
6) здійснювати інші права, передбачені законами України.
Помічник-консультант депутата ради
Стаття 77
Депутат ради може мати до п'яти помічників-консультантів, які працюють на громадських засадах.
Умови діяльності помічників-консультантів депутата ради визначаються Положенням про помічника-консультанта депутата Тернопільської районної ради, яке затверджується радою.
Голова ради
Стаття 78
Голова ради обирається радою з числа депутатів таємним голосуванням на строк її повноважень.
Кандидатури на посаду голови ради висуваються відкрито на сесії. Депутат може висунути для обрання і свою кандидатуру. З усіх висунутих кандидатур, що дали згоду балотуватись, проводиться обговорення. Самовідвід приймається радою без голосування.
Голова ради здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Голова ради вважається звільненим з посади з дня припинення ним депутатських повноважень або повноважень голови.
Голова ради працює у раді на постійній основі, не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації).
У своїй діяльності голова ради є підзвітним раді та може бути звільнений з посади радою шляхом таємного голосування.
Питання про звільнення голови ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради.
Зазначені повноваження голови районної ради припиняються, а відповідна особа звільняється з посади голови ради з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.
Голова ради:
1) скликає сесії ради, повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання ради;
2) забезпечує підготовку сесій ради і питань, що вносяться на її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організує контроль за їх виконанням;
3) представляє раді кандидатури для обрання на посаду заступника голови ради; вносить на затвердження ради пропозиції щодо структури органів ради, її виконавчого апарату, витрат на їх утримання;
4) вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради;
5) координує діяльність постійних комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
6) організує надання депутатам допомоги у здійсненні ними своїх повноважень та навчання депутатів;
7) організує відповідно до законодавства проведення референдумів та виборів до органів місцевого самоврядування;
8) організує роботу президії ради;
9) призначає і звільняє керівників та інших працівників структурних підрозділів виконавчого апарату ради;
10) здійснює керівництво виконавчим апаратом ради;
11) є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату;
12) підписує рішення ради, протоколи сесій ради;
13) забезпечує роботу по розгляду звернень громадян та доступу до публічної інформації; веде особистий прийом громадян;
14) забезпечує гласність у роботі ради та її органів, обговорення громадянами проєктів рішень ради, важливих питань місцевого значення, вивчення громадської думки, оприлюднює рішення ради;
15) представляє раду у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, трудовими колективами, адміністрацією підприємств, установ, організацій і громадянами, а також у зовнішніх відносинах відповідно до законодавства;
16) бере участь (за згодою) в роботі всіх засідань, нарад, інших заходах, що проводяться Тернопільською районною державною адміністрацією, і знаходиться в президії поруч з головою райдержадміністрації;
17) за рішенням ради звертається до суду щодо визнання незаконними актів органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження ради та її органів;
18) звітує перед радою про свою діяльність не менше одного разу на рік, у тому числі про здійснення державної регуляторної політики виконавчим апаратом ради, а на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради – у визначений радою термін;
Голова ради може мати до п’яти радників, які працюють на громадських засадах. Умови діяльності радників голови визначаються Положенням про радника голови Тернопільської районної ради, яке затверджується розпорядженням голови ради.
Голова ради в межах своїх повноважень видає розпорядження. Проекти розпоряджень візуються заступником голови ради, керуючим справами ради та виконавцями.
Заступник голови ради
Стаття 79
Заступник голови ради обирається радою за пропозицією голови ради у межах строку її повноважень з числа депутатів шляхом таємного голосування і здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків дострокового припинення повноважень.
Вибори заступника голови ради проводяться за процедурою, передбаченою статтями 57 та 58 цього Регламенту.
Повноваження заступника голови ради можуть бути достроково припинені без припинення повноважень депутата відповідної ради за рішенням ради, що приймається шляхом таємного голосування. Питання про дострокове припинення повноважень може бути внесено на розгляд відповідної ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради або голови ради.
Повноваження заступника голови ради можуть також бути достроково припинені без припинення повноважень депутата відповідної ради в разі:
1) звернення заступника голови ради з особистою заявою до ради про складення ним повноважень заступника голови ради;
2) порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених законом.
Зазначені повноваження заступника голови ради припиняються з дня прийняття радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.
Заступник голови ради здійснює повноваження голови ради за відсутності голови ради на підставі його розпорядження, а також у разі неможливості виконання головою ради своїх обов'язків з інших причин.
Заступник голови ради працює у раді на постійній основі. На нього поширюються вимоги щодо обмеження сумісності діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені для голови ради.
Постійні комісії ради
Стаття 80
Повноваження постійних комісій, порядок їх утворення і діяльності визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим Регламентом та Положенням про постійні комісії Тернопільської районної ради, яке затверджується радою.
Постійні комісії створюються з числа депутатів на строк повноважень ради, підзвітні і відповідальні перед нею.
Чисельний склад постійних комісій визначається радою.
У раді створюються такі постійні комісії:
1. Постійна комісія з питань земельних відносин та сталого природокористування.
2. Постійна комісія з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів.
3. Постійна комісія з питань взаємодії з громадами та комунальної власності.
4. Постійна комісія з питань захисту підприємництва, інвестицій та міжнародного співробітництва.
5. Постійна комісія з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення.
6. Постійна комісія з питань освіти, культури, молоді, спорту та сприяння ветеранам.
7. Постійна комісія з питань законності та регламенту.
У разі необхідності протягом всього періоду скликання можуть бути створені нові постійні комісії, ліквідовані або реорганізовані раніше створені, змінений їх кількісний склад.
Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Голова комісії обирається радою за поданням голови ради. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
Рішення про обрання голови комісії приймається відкритим поіменним голосуванням більшістю від загального складу ради.
Депутат може входити до складу однієї постійної комісії, але має право брати участь у засіданні будь-якої комісії ради з правом дорадчого голосу. До складу постійних комісій не можуть бути обрані голова ради та/чи його заступник.
Рекомендації постійних комісій підлягають обов’язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.
За дорученням ради або за власною ініціативою можуть проводитися спільні засідання двох або більше постійних комісій. У цих випадках головуючий на засіданні визначається за взаємним погодженням постійних комісій. Прийнятими на спільному засіданні постійних комісій вважаються висновки і рекомендації, за які проголосувала більшість депутатів від загального складу цих постійних комісій. Висновки і рекомендації, прийняті на спільному засіданні постійних комісій, підписуються головами постійних комісій, а в разі їх відсутності – заступниками голів або секретарями постійних комісій. Протоколи спільних засідань постійних комісій підписуються головами і секретарями постійних комісій.
Організаційно-технічне та матеріальне забезпечення діяльності комісій здійснює виконавчий апарат ради.
Тимчасові контрольні комісії ради
Стаття 81
Тимчасові контрольні комісії ради є органами ради, які обираються за пропозицією голови ради з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень ради. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд ради.
Рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради.
Тимчасові контрольні комісії ради проводять свою діяльність відповідно до норм, визначених цим Регламентом, для постійних комісій ради –Положенням про постійні комісії Тернопільської районної ради, за виключеннями, передбаченими цією статтею.
Засідання тимчасових контрольних комісій ради проводяться, як правило, закриті. Депутати, які входять до складу тимчасової контрольної комісії та залучені комісією для участі в її роботі спеціалісти, експерти, інші особи не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв’язку з їх роботою в комісії.
Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.
Редакційна комісія та спеціальна редакційна комісія
Стаття 82
Для узгодження текстів рішень, заяв, звернень, які приймаються радою, рада може сформувати редакційну комісію.
Редакційна комісія створюється розпорядженням голови ради із числа депутатів та працівників виконавчого апарату ради. У роботі редакційної комісії можуть брати участь автори проєкту рішення заяви, звернення та відповідні фахівці з даного питання.
Редакційна комісія оформляє остаточну редакцію прийнятого рішення (заяви, звернення). Цей примірник підписується уповноваженим членом комісії не пізніше наступного дня після пленарного засідання.
Для узгодження текстів проєктів рішень, заяв, звернень, які передбачається внести на розгляд чергової сесії ради та адресовані Президенту України та/чи Верховній раді України та/чи Кабінету Міністрів України та/чи центральним органам виконавчої влади, та/чи Тернопільській обласній раді, іншим органам виконавчої влади, об'єднанням громадян, підприємствам, установам та організаціям розташованими не на території Тернопільського району рада утворює спеціальну редакційну комісію.
Спеціальна редакційна комісія створюється розпорядженням голови ради. До складу спеціальної редакційної комісії входять: голова ради, його заступник, уповноважені представники депутатських фракцій.
Спеціальна редакційна комісія формує остаточну редакцію проєкту рішення, заяви, звернення не пізніше як за два дні до пленарного засідання. Остаточна редакція такого проекту рішення заяви, звернення передається депутатам.
Президія ради
Стаття 83
Рада утворює президію ради. Президія ради є дорадчим органом ради, який попередньо готує узгоджені пропозиції і рекомендації з питань, що передбачається винести на розгляд ради. Президія ради може приймати рішення, які мають дорадчий характер.
До складу президії ради входять: голова ради, його заступник, голови постійних комісій ради, уповноважені представники депутатських груп та фракцій.
Президія ради діє на основі положення про неї, що затверджується радою.
Виконавчий апарат ради
Стаття 84
Виконавчий апарат ради утворюється районною радою. Його структура і чисельність, витрати на утримання встановлюються радою за поданням її голови.
Виконавчий апарат ради за посадою очолює голова ради.
Виконавчий апарат ради забезпечує здійснення радою повноважень, наданих їй Конституцією України та законами України.
Виконавчий апарат ради здійснює організаційне, нормативно-правове, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності ради, її органів, депутатів, сприяє здійсненню радою взаємодії і зв’язків з територіальними громадами, місцевими органами виконавчої влади, органами та посадовими особами місцевого самоврядування.
VI. ПІДЗВІТНІСТЬ І ПІДКОНТРОЛЬНІСТЬ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ РАЙОННІЙ РАДІ
Стаття 85
Тернопільська районна державна адміністрація є підзвітна раді у виконанні програми соціально-економічного і культурного розвитку, районного бюджету, підзвітна і підконтрольна у частині повноважень, делегованих їй районною радою, а також у виконанні рішень ради з цих питань.
У разі розгляду Тернопільською районною державною адміністрацією питань, які зачіпають інтереси ради, вона повинна повідомити про це виконавчий апарат ради.
Районна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові Тернопільської районної державної адміністрації.
VII. ДОСТУП ДО ПУБЛІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ, РОЗПОРЯДНИКОМ ЯКОЇ Є ТЕРНОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
Стаття 86
Доступ до публічної інформації ради забезпечується шляхом надання інформації за запитами на отримання публічної інформації.
Право на доступ до публічної інформації гарантується максимальним спрощенням процедури подання запиту на отримання публічної інформації.
Запитувачами публічної інформації відповідно до Закону «Про доступ до публічної інформації» є фізичні, юридичні особи та об’єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб’єктів владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій.
Відносини у сфері звернень громадян регулюються Законом України «Про звернення громадян» та Порядком доступу до публічної інформації, розпорядником якої є тернопільська районна рада, розробленим відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» з метою створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації та затверджений розпорядженням голови ради.
VIII. ДОСТРОКОВЕ ПРИПИНЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ РАЙОННОЇ РАДИ
Повноваження районної ради можуть бути достроково припинені у випадках:
1) якщо районна рада прийняла рішення з порушенням Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень і відповідність цих рішень із законом;
2) якщо сесії районної ради не проводяться без поважних причин менше одного разу на квартал або районна рада не вирішує питань, віднесених до її відання;
3) передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», »Про правовий режим воєнного стану».
За наявності підстав, передбачених у пунктах 1-2 цього розділу, рішення суду про визнання актів районної ради незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради, Верховна Рада України може призначити позачергові вибори районної ради. Районна рада, якщо стосовно неї Верховна Рада прийняла рішення про проведення позачергових виборів, продовжує діяти до обрання нового складу районної ради.