УКРАЇНА
ТЕРНОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
восьме скликання
3 сесія
перше пленарне засідання
РІШЕННЯ
від 26 січня 2021 року № 90
м. Тернопіль
Про звернення депутатів
Тернопільської районної ради
Враховуючи пропозиції депутатської фракції Всеукраїнського об’єднання «Свобода» у Тернопільській районній раді, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Прийняти звернення депутатів Тернопільської районної ради до сільських, селищних, міських рад Тернопільського району та Тернопільської обласної державної адміністрації щодо виконання вимог Закону України «Про засудження комуністичн ого та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (додається).
2. Надіслати звернення сільським, селищним, міським радам Тернопільського району та Тернопільській обласній державній адміністрації, а також оприлюднити на офіційному сайті Тернопільської районної ради (додається).
3. Прийняти звернення депутатів Тернопільської районної ради «Про відзначення Дня пам'яті з пагоди 20-ти річчя блаженної кончини вірного слуги Божого, першого Єпископа українців Австралії, Океанії І Ново Ісландії Івана Прашка» (додається).
4. Надіслати звернення сільським, селищним, міським радам Тернопільського району, а також оприлюднити на офіційному сайті Тернопільської районної ради (додається).
5. Контроль за виконанням даного рішення доручити постійній комісії з питань законності та регламенту.
Голова районної ради Віктор КОЗОРОГ
ЗВЕРНЕННЯ
депутатів Тернопільської районної ради щодо виконання вимог
Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»
21 травня 2015 року набрав чинності Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», прийнятий Верховною Радою України 9 квітня 2015 року, який засуджує комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні, визначає правові основи заборони пропаганди їх символіки та встановлює порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму.
Відповідно до статті 1 цього Закону до символіки комуністичного тоталітарного режиму також належать назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об’єктів топоніміки населених пунктів, підприємств, установ, організацій, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов’язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з’їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім назв, пов’язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури).
Відповідно до статті 7 прийнятого Закону органи місцевого самоврядування (сільські, селищні та міські ради) у шестимісячний строк з дня набрання ним чинності, тобто до 21 листопада 2015 року, в установленому порядку були зобов’язані здійснити демонтаж пам’ятників, пам’ятних знаків, присвячених особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932-1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік (крім осіб, діяльність яких була значною мірою пов’язана з розвитком української науки та культури), працівникам радянських органів державної безпеки, подіям, пов’язаним з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, а також в установленому порядку перейменувати райони у містах, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, проспекти, площі, майдани, набережні, мости, інші об’єкти топоніміки населених пунктів, а також інші географічні об’єкти, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму. Перейменування об’єктів топоніміки населених пунктів повинно відбуватися із врахуванням вимог Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».
У разі якщо протягом цього строку сільською, селищною, міською радою в установленому цим Законом порядку не прийнято рішення про демонтаж відповідних пам’ятників і пам’ятних знаків та про перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об’єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, таке рішення у формі розпорядження приймається сільським, селищним, міським головою (або особою, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) у тримісячний строк.
У разі якщо протягом цього строку сільським, селищним, міським головою (або особою, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) в установленому цим Законом порядку не прийнято рішення у формі розпорядження про демонтаж відповідних пам’ятників і пам’ятних знаків та перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об’єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, таке перейменування та демонтаж здійснюються за розпорядженням голови відповідної обласної державної адміністрації (або особи, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження). Голова обласної державної адміністрації (або особа, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) зобов’язаний прийняти таке розпорядження у тримісячний строк. Відповідні зміни були внесені і до Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Тобто, процес декомунізації у Тернопільській області мав завершитися до 21 травня 2016 року. Однак до нас, депутатів Тернопільської районної ради, як представників громади краю, ще звертаються мешканці Тернопільщини з повідомленнями щодо не демонтованих досі символів тоталітарного комуністичного режиму та вулиць, які до сьогоднішнього дня носять назви, що пов’язані із тоталітарним радянським та імперським минулим.
Ми не можемо залишатися до цього байдужими. Як писав Улас Самчук у своїй статті «Нарід чи чернь» ще в 1941 році: «..не все одно, хто як говорить, яким богам молиться, які книжки читає. Не все одно, якими іменами названі вулиці наших міст, не все одно, чи домінуючим є для нас Шевченко, чи Пушкін…»
Адже топоніміка є важливим елементом виховання наступних поколінь. Знаючи про це, наші попередники на початку дев’яностих років ХХ століття перейменували більшість вулиць та демонтували багато радянських пам’ятників на Тернопільщині. Але не всі. Тому ми зараз маємо нагоду виправити цю помилку, і врахувати, що у час, коли українці гинуть на війні з російськими окупантами, не можна виховувати нащадків іменами комуністичних діячів, які встановлювали радянську владу, організовували Голодомор, політичні репресії, нищили наших предків, вивозили їх на Сибір, переслідували учасників боротьби за незалежність України. Не можемо допустити, щоб українські діти ходили вулицями, що носять імена катів українського народу.
Тому звертаємось до сільських, селищних та міських рад Тернопільського району та просимо надати інформацію щодо прийнятих ними рішень про демонтаж тоталітарних символів, пам’ятників, пам’ятних знаків і перейменування вулиць та інших об’єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму.
Одночасно звертаємось до Тернопільської обласної державної адміністрації та просимо інформувати Тернопільську району раду про те, які заходи були здійснені на виконання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та «Про місцеві державні адміністрації», зокрема:
- чи зверталась Тернопільська обласна державна адміністрація до сільських, селищних, міських рад області за інформацією щодо демонтажу тоталітарних символів, пам’ятників, пам’ятних знаків та перейменування вулиць та інших об’єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму;
- чи відбувався на території Тернопільської області демонтаж тоталітарних символів, пам’ятників, пам’ятних знаків та перейменування вулиць та інших об’єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, за розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації.
Прийнято на третій сесії
Тернопільської районної ради
восьмого скликання
26 січня 2021 року
ЗВЕРНЕННЯ
депутатів Тернопільської районної ради з відзначення Дня пам'яті з нагоди 20-ти річчя блаженної кончини вірного слуги Божого, першого Єпископа українців Австралії, Океанії І Ново Ісландії Івана Прашка
28 січня 2001 року пішов із життя перший владика українців Австралії. Океанії, Нової Зеландії-Іван Прашко. Народився Іван Прашко 1 травня 1914 року у місті Збаражі. Хату Прашки ділили пополам із сім’єю Клячківських. Роман Клячківський (Клим Савур) - перший командир УПА (командувач УПА-Північ за часів керівництва УПА Романом Шухевичем ) був двоюрідним братом на три роки молодшого Івана. Дитинство їх пройшло разом.
Першу освіту майбутній Владика здобув у польській гімназії м. Збаража, де навчалися в основному поляки. Там ступив до Маріїнського товариства, поряд з духовними науками вивчали історію, культуру України, пропагували отримані знання серед українців, котрі становили тоді трохи більше третини населення міста.
В 1934 році Іван Прашко вступив до філософського факультету Львівської богословської академії. Він із захопленням слухав лекції отця-ректора Патріарха Йосипа Сліпого.
В 1937 році за настанови митрополита Андрея Шептицького І. Прашко поїхав на навчання в Папський університет у м. Римі.
12 лютого 1945 року неподалік м. Рівного у засідці загинув Дмитро Клячківський. Протягом 1945-1950 років Іван Прашко працює в Допомоговому комітеті в Італії, відвідує і допомагає полоненим воякам дивізії «Галичина» у таборі м.Реніні, де їх було біля 10 тисяч. Допомагає і українцям у таборах полонених вояків армії генерала Андерса. Він особисто збирав біженців на острові Ліпарі, допомагав їм в отриманні матеріальної допомоги, як і українцям-емігрантам у Німеччині, Австрії. Головна Управа дивізії «Галичина» в Торонто за допомогу воякам нагородила І. Прашка Золотим Хрестом.
В 1950 І. Прашко році зголошується до праці в Австралії. Спочатку священником, згодом отримав єпископські висвячення і очолив новостворений Апостольський Екзархат українців Австралії, Океанії, Новозеландії. У 1982 році Екзархат підняли до рівня Єпархії.
З 1967 по 1992 рік він сім разів відвідував Україну, рідний Збараж. Під час останніх поїздок збирав матеріали про Д. Клячківського, зініціював будівництво пам'ятника тому у м. Збаражі, допомагав фінансово відродженню Воскресенської Церкви районного центру. 9 липня 1995 року через хворобу не зміг приїхати на відкриття пам'ятника Д. Клячківському. Похований І. Прашко у крипті катедри Святих Апостолів Петра і Павла у м.Мельбурні. Похоронні відправи очолив Блаженніший Патріарх УГКЦ Любомир Гузар. В прощальному слові було сказано: «…Перейшла у вічність небувала постать сильного характеру, твердої послідовної волі, сильний вірою муж до Ісуса Христа, Святої Української Церкви, вірний син України. Він був усім для українців Австралії».
На домовині І. Прашка у Мельбурні напис: «Тут спочиває владика Кир Іван Прашко. Народився 01.05.1914 року, м. Збараж, Україна. Перший Екзарх, Єпарх Української Католицької Церкви в Австралії, Океанії, Новозеландії, будівничий всієї Церкви в Австралії. Упокоїться в Бозі з 28.01.2001 року. Хоронив Патріарх і Кардинал Любомир Гузар. Очікую Воскресіння мертвих».
Ми, депутати Тернопільської районної ради, звертаємося до жителів краю. Пам’ятаймо про наставників наших духовних, які звіщували і звіщають Україні і Українцям Слово Боже. Дивлячись на їхнє життя, наслідуймо їх Віру, їх любов до Української Церкви, до рідної краю, до України. Будуймо Нашу Україну разом з ними, разом з тими, хто віками боровся за нашу державу, за нашу Церкву, разом з тими, хто сьогодні захищає її від московської навали. Помолімося у ці дні за Велику, Щиру, Вірну Україні і Українській Церкві Людину - Владику Івана Прашка. І нехай допоможе нам Господь.
Прийнято на третій сесії
Тернопільської районної ради
восьмого скликання
26 січня 2021 року