ДокументиАрхів VI скликанняПрограми <АРХІВ> Програми → Програма щодо створення сприятливих умов для стабілізації та нарощування поголів’я великої рогатої худоби

 ПРОГРАМА
щодо створення сприятливих умов для стабілізації та нарощування поголів’я великої рогатої худоби в Тернопільському районі
на 2011 рік та на ближню перспективу
 
І. Вступ
 
            Тваринництво – основна галузь з виробництва висококалорійних дієтичних продуктів харчування (молока, м’яса, яйця) відіграє важливу роль у забезпеченні потреб людей у продуктах харчування. Для повноцінного харчування потрібно спожити на день 100-110гр. білків, з них 50-65 гр. тваринного походження. Норма споживання в середньому за рік на людину молока та молочних продуктів становить 380 кг (у перерахунку на молоко), м’яса – 80 кг. Саме ці показники є основними при плануванні та розробці системи ведення тваринництва. На даний час фактичне споживання молока та молочних продуктів у три рази менше проти зазначеного. Це обумовлено значним зменшенням в районі поголів’я ВРХ, в тому числі і корів, протягом останніх 18 років, а також низькою платоспроможністю населення.
За рахунок тваринництва вирішувалися проблеми матеріально-технічного забезпечення, проведення комплексу осінньо та весняно-польових робіт, оплати праці при відсутності ефективного механізму управління агропромисловим комплексом, коли реалізаційна вартість продукції тваринництва не відшкодовує її собівартості, внаслідок чого переважна частина господарств району втратила тваринництво.
 
 
ІІ. Коротка характеристика стану тваринницької галузі
в Тернопільському районі
 
            В районі на даний час працює два племрепродуктори по вирощуванні української чорно-рябої породи ВРХ, ще три господарства мають непогану матеріально-технічну базу по виробництву молока, а також в одному господарстві необхідно провести реконструкцію тваринницьких приміщень та закупити обладнання для тваринництва.
Станом на 1 грудня 2010 року в сільгосппідприємствах району утримується 2570 голів ВРХ, з них 914 корів та 34097 свиней. За 11 місяців 2011 року вироблено молока 3438 тонн. Продуктивність корів за 2010 рік становить більше 4000 л. молока за лактацію.
 
 
 
 
ІІІ. Мета та основні принципи здійснення програми
 
 - Стабілізувати обсяги виробництва молока в сільгосппідприємствах та забезпечити його ріст у 2011 році на 3%. І в подальшому довести виробництво молока до науково-обгрунтованого рівня споживання (380 кг на одну людину).
- Відновити в населених пунктах тваринницькі ферми і комплекси. Зокрема освоювати приміщення, які буквально розвалюються і для їх відновлення потрібні значні капіталовкладення, що є значним резервом для розвитку тваринницької галузі району. Запровадити нові передові технології в системі доїння, годівлі, догляду за тваринами. Впроваджувати нові розробки в галузі тваринництва, які зарекомендували себе з кращої сторони.
- Покращити племінні та продуктивні якості поголів’я тварин шляхом використання бугаїв-плідників з високим селекційним індексом з продуктивністю матерів 10-14 тис. кг молока. На базі господарств ТОВ «Агрокомплекс», ТОВ «Дружба», та ПП «Агрофірма» Медобори», максимально використовувати маточне поголів’я для відтворення та комплектування якісним молодняком сільськогосподарські підприємства району.
- В структурі виробництва молока збільшити його виробництво сільгосппідприємствами в 2011 році до 30%. Укрупнити наявні молочно-товарні ферми в районі до оптимально економічно-обгрунтованого рівня - 200 голів корів та продуктивністю 5000 л. молока за лактацію.
- Забезпечити покращення структури посівних площ за рахунок розширення посіву кормових культур зокрема багаторічних бобових трав.
- В ПП «Агрон» планується в 2012 році розпочати будівництво великотоварного молочного комплексу на 500 голів корів.
- Створити сприятливі умови для запровадження сучасної системи матеріально-технічного забезпечення тваринництва через механізм здешевлення коротко і довгострокових кредитів, удосконалення практики фінансового лізингу, системи економічних відносин між споживачами і постачальниками ресурсів.
 
 
ІV. Основні напрямки використання програми
 
Подолання кризи в молочному скотарстві передбачає створення умов для прискореного розвитку великотоварного виробництва у скотарстві, зокрема підвищити продуктивність корів за рахунок зміцнення кормової бази та поліпшення якісного складу поголів’я, збільшення зайнятості сільського населення за рахунок створення нових робочих місць як мінімум на 25%. Передбачити повне використання природних кормових угідь, створення багаторічних пасовищ, збільшення посівів високобілкових культур, зокрема багаторічних бобових трав, кормових бобів та сої.
Наявне поголів'я корів в районі здатне давати 5 тисяч і більше кілограмів молока за лактацію, для реалізації цієї продуктивності необхідно забезпечити річний рівень заготівлі кормів 50-60 цнт кормових одиниць на 1 умовну голову.
Збільшення витрат кормів на одну корову в рік від 35 до 51 цнт. корм. од. зокрема комбікорму від 250 до 450 гр. на 1 кг молока, сприяє підвищенню молочної продуктивності від 3000 до 5500 кг і зменшенню витрат кормів на 1 кг молока від 1,16 до 0,93 корм. одиниць. При цьому потрібно збалансувати раціони за енергією, поживними і біологічно активними речовинами, мікро та макроелементими, вітамінами що забезпечить максимальну оплату корму продукцією, збереження здоров’я і відтворювальну функцію протягом усього періоду виробничого використання тварин. Тому найбільш ефективним технологічним засобом згодовування кормів коровами є приготування повно раціонних збалансованих кормосумішок на мобільних універсальних змішувачах-кормороздовачах . Використання таких кормів забезпечує зростання молочної продуктивності корів ще на 15-20% та зменшує витрати кормів на 10%.
 
У. Фінансова підтримка програми
 
            Фінансова підтримка програми сільгосппідприємствам має здійснюватися шляхом:
-          постачання по лізингу техніки, обладнання для тваринництва;
-          залучення інвестицій;
-          відновлювання дохідності і виробництва продукції в ланцюгу виробництво-переробка-торгівля;
-          50-ти відсоткова компенсація витрат на будівництво та реконструкцію молочних ферм з державного бюджету;
-          30-ти відсоткова компенсація витрат на закупівлю техніки та обладнання для тваринництва вітчизняного виробництва з державного бюджету;
-          компенсація витрат на придбання племінного молодняка та нетелей за рахунок державного бюджету.
 
 
УІ. Очікувані результати виконання програми
 
Виконання програми створить сприятливі умови для розвитку молочного скотарства в районі, забезпечить доведення обсягів виробництва молока в сільгосппідприємствах до 4800 тонн на рік, що дозволить збільшити споживання молока та молочних продуктів на одну людину до 380 кг в рік.
Зростання обсягів молока буде забезпечено шляхом підвищення продуктивності корів у 2015 році до 5000 кг, та поступовим збільшенням поголів’я корів в сільгосппідприємствах до 1200 голів корів.
В перспективі планується здійснити ряд міроприємств, що дадуть можливість покращити умови утримання тварин, якість молочної сировини та наростити поголів’я корів, зокрема в господарствах:
-   ТОВ “Дружба” – довести поголів’я корів до 200 голів;
- ПП “Агрофірма “Медобори” – встановити молокопровід на фермі в селі Скоморохи та збільшити поголів’я корів до 250 голів;
- ТОВ “Стегниківське” - встановити молокопровід та довести поголів’я молочного стада до економічно обґрунтованого рівня – 200 голів;
- ЗАТ “Райз-Максимко” – встановити молокопровід і довести поголів’я корів до 250 голів;
- ПАП “Перемога” – в господарстві потрібно провести реконструкцію тваринницьких приміщень та модернізувати тваринницьке обладнання (систем доїння, годівлі та видалення гною з приміщень);
В процесі реалізації програми буде створено додаткові робочі місця, підвищаться доходи сільського населення, поліпшаться соціальні умови розвитку села.