ДокументиАрхів VI скликанняПрограми <АРХІВ> Програми → Програма розвитку агропромислового комплексу Тернопільського району

  

 

ПРОГРАМА

розвитку агропромислового комплексу 

Тернопільського району на  2012-2015 роки

 

Розділ І. Паспорт програми

 

1.

Ініціатор розроблення програми

Управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації

2

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми

Розпорядження голови обласної державної адміністрації від 6 грудня 2011 року № 1004 «Про проект комплексної програми розвитку агропромислового комплексу Тернопільської області на 2012-2015 роки»

3

Розробник програми

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації

4

Спів розробник програми

Державна інспекція по захисту рослин в районі, районна державна насіннєва інспекція

5

Відповідальний виконавець програми

Управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації

6

Учасники програми

Суб’єкти господарювання, органи місцевого самоврядування

7

Термін реалізації програми

2012-2015 роки

8

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні комплексної програми

Районний бюджет

9

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього

3542 тис. грн.

9.1.

В тому числі:

- районний бюджет

- кошти інших джерел

 

812 тис. грн..

2730 тис. грн..

 

Розділ ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма

 

Сільське господарство є основною галуззю економіки району, де виробляється більше половини валової продукції.

Основна частина населення району живе у сільських населених пунктах і має власні земельні ділянки для вирощування сільськогосподарської продукції.

Вказане розміщення населення району і наявність у них власних земельних ділянок впливає на структуру товарного сільськогосподарського виробництва району як рослинництва, так і тваринництва.

Комплексна програма розвитку агропромислового комплексу району на 2012-2015 роки (далі – Програма) спрямована  на всебічну підтримку агропромислових формувань з метою підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва.

            З метою подолання кризових явищ в окремих напрямках агропромислового комплексу району, забезпечення стабільності розвитку та враховуючи те, що сільськогосподарська галузь є пріоритетною, оскільки в аграрному секторі економіки виробляється понад 60 відсотків валової продукції регіону, вона вимагає фінансової підтримки.

            Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2006 року № 1001 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2015 року» розвиток високопродуктивного агропромислового комплексу віднесено до пріоритетних напрямків розвитку Тернопільщини на період 2015 року.

            За останні п’ять років в районі однією з найважливіших проблем галузі рослинництва є порушення хімічного та фізичного складу ґрунту, яке в подальшому може привести до непридатності вирощування сільськогосподарських культур. Крім того, є ряд інших проблем, які вимагають додаткового фінансування:

-          покращення мережі насінницьких господарств:

-          дослідження територій на предмет забруднення солями важких металів, пестицидами та іншими агрохімікатами:

-          застарілий машино – тракторний парк.

Вирішення цих проблем дасть можливість покращити  родючість ґрунтів  та збільшити  обсяги виробництва всіх видів рослинницької продукції.

Тваринництво – одна з найважливіших галузей сільського господарства в якій з року в рік скорочується поголів’я сільськогосподарських тварин, а  відповідні виробництво сільськогосподарської продукції. У порівнянні з 1995 роком у всіх категоріях господарств виробництво молока зменшилось на 25.2 тис. тонн  або  у 1,6 рази, поголів’я великої рогатої худоби з 36,7 тис. голів до 7.5 тис. голів на сьогоднішній день. Тому, на сьогодні – це основна проблема, яка потребує фінансової підтримки.

            Молочне скотарство, основна галузь з виробництва молока і м'яса, відіграє провідну роль у забезпеченні потреб населення висококалорійними та  дієтичними продуктами харчування

Основою ведення тваринницької галузі є відтворення високопродуктивного поголів’я. Парування корів і телиць доморощеними бичками призводить до зникнення високопродуктивних тварин. Виділення коштів на часткове здешевлення  штучного осіменіння сільськогосподарських тварин дасть можливість щороку додатково одержувати приплід молодняка високої племінної якості із високим  селекційним індексом, що в свою чергу призведе до збільшення виробництва тваринницької продукції.

 

Розділ ІІІ. Визначення мети програми

 

            Метою програми є:

- розвиток агропромислового комплексу району на основі застосування нових економічних підходів та фінансової підтримки:

- підвищення щороку на 5 відсотків урожайності сільськогосподарських культур та стійкості рослин проти хвороб:

- забезпечення оновлення машино – тракторного парку новою високопродуктивною технікою і обладнанням вітчизняного та зарубіжного виробництва, в тому числі і через систему фінансового лізингу:

- поліпшення племінних та порідних якостей поголів’я сільськогосподарських тварин у всіх категоріях господарств району:

- наукове розроблення та впровадження у виробництво нових сортів сільськогосподарських культур, енергозберігаючих технологій виробництва продукції:

- забезпечення роботи комп’ютерної мережі управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, поширення серед потенційних інвесторів інформації про інвестиційну привабливість агропромислового комплексу району:

- збір інформації про напрямки фінансування агропромислового комплексу потенційними інвесторами, запровадження постійного моніторингу залучення іноземних інвестицій в аграрний сектор економіки району:

- проведення моніторингу організаційних заходів щодо реформування аграрного сектора економіки району:

 

Розділ ІV. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування, строки та етапи виконання програми

 

а) шляхи і засоби розв’язання проблеми

 

            Основні шляхи досягнення розвитку  усіх галузей сільського господарства – це створення умов для підвищення рівня роботи агропромислового комплексу району на основі нових економічних підходів та фінансової підтримки, сукупність дій та заходів, спрямованих на задоволення потреб сільськогосподарських товаровиробників і сільського населення у підвищенні рівня знань та  удосконаленні практичних  навичок прибуткового господарювання, поліпшенні  добробуту та розвитку соціальної сфери села.

            Передбачається сформувати систему обслуговування галузей рослинництва та тваринництва на селі, що дасть можливість більш раціонально та ефективно використовувати землі сільськогосподарського призначення, відтворення високопродуктивного поголів’я сільськогосподарських тварин, підвищувати їх продуктивність, сформувати конкурентоспроможний аграрний сектор.

            З цією метою надаватиметься допомога агроформуванням  всіх форм власності у придбанні сортового насіння, техніки, знарядь обробітку ґрунту, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, ветеринарних препаратів для тварин, племінної худоби і птиці, сприяння у штучному осіменінню маточного поголів’я ВРХ.

            На цій основі буде піднесено зацікавленість громадян у реалізації вирощеної продукції, підвищено соціальний захист та створено нові робочі місця  у сільській місцевості.

           

б)  обсяги та джерела фінансування

( тис.гривень)

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми

Етапи виконання програми

Усього витрат на виконання програми

2012

2013

2014

2015

Обсяг ресурсів, усього

820

870

896

956

3542

У тому числі

районний

 

180

 

190

 

216

 

226

 

812

Сільські, селищні, міські бюджети

640

680

680

730

2730

 

Розділ V. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники

 

Програма розвитку агропромислового комплексу Тернопільського району на 2012-2015 роки реалізовуватиметься упродовж чотирьох років.

Програма є узагальнюючим документом, що визначає можливість розв’язання однієї з найважливіших проблем – розвиток агропромислового комплексу району.

            Основним завданням програма є :

-          сприяння реалізації державної політики в агропромисловому комплексі:

-          підтримка розвитку насінництва:

-          відновлення родючості ґрунтів, зменшення на них антропогенного впливу та забезпечення на цій базі такої продуктивності сільськогосподарських культур, яка гарантуватиме продовольчу безпеку регіону:

-          збільшення виробництва продукції тваринного походження:

-          проведення ярмаркових та виставкових заходів з метою просування товарів, які виробляються підприємствами  району на внутрішні та зовнішні  ринки:

-          розвиток сільськогосподарської кооперації:

-          наукове розроблення та впровадження у виробництво нових сортів сільськогосподарських культур, енергозберігаючих технологій виробництва продукції:

-          максимально використовувати наявне маточне поголів’я ВРХ, в тому числі і в господарствах населення для відтворення молочного стада корів,

-          фінансове забезпечення агропромислового комплексу:

-          розвиток та вдосконалення інформаційної мережі.

Напрямки виконання програми залишаються незмінними впродовж дії програми і до її закінчення.

Виконання Програми здійснюватиметься за такими напрямками:

-          підтримка галузі рослинництва:

-          підтримка галузі тваринництва:

-          розвиток ярмаркової та виставкової діяльності:

-          наукове забезпечення агропромислового виробництва:

-          формування регіональних продовольчих ресурсів зерна та борошна району:

-          формування ринку сировинної продукції тваринництва:

-          інформаційне забезпечення.

Удосконалення  мережі насінницьких господарств, впровадження у виробництво високоврожайних сортів дасть можливість  довести посіви зернових не нижче другої репродукції на кінець 2015 року та отримати валовий збір зернових у : 2012 – 116 тис. тонн: 2013 – 118  тис. тонн: 2014 – 121 тис. тонн: 2015 – 125 тис. тонн.

Вапнування середньо кислих ґрунтів з Рн 4,6 – 5,1, яких в районі 6 тис. гектарів, сприятиме  засвоєнню внесених мінеральних добрив та підвищенню продуктивності сільськогосподарських культур, зокрема врожайність озимої пшениці збільшиться на 0,2-0,4 цнт/га: 2012 – 40 цнт/га, 2013 – 40,2 цнт/га: 2014 – 40,5 цнт/га: 2015 – 40,8 цнт/га.

Застосування в землеробстві  сидеральних посівів сприятиме покращенню хімічних та фізичних властивостей ґрунту, що дозволить підвищити врожайність цукрових буряків на 10-15 цнт/га: 2012 – 350 цнт/га: 2013 – 360 цнт/га: 2014 – 370 цнт/га: 2015 – 380 цнт/га.

Доведення штучного осіменіння маточного поголів’я ВРХ в сільгосппідприємствах до 90-100% дозволить щороку  отримувати 1200  телят з високими генетичними задатками, а в господарствах населення до 60-70%, що в свою чергу буде отримано 4,5 тисячі телят, частину з яких можна буде закупляти для відтворення молочного поголів’я в сільгосппідприємствах району, що в свою чергу надасть додаткові робочі місця та збільшить виробництво валової продукції тваринництва майже на 2 млн. грн.. щорічно.

            Відшкодування витрат за закуплені установки індивідуального доїння збільшить виробництво молока особистих селянських господарств, підвищить продуктивність худоби, дасть можливість виробляти більш якісну молочну сировину.

Наукове забезпечення агропромислового виробництва сприятиме створенню і впровадженню у виробництво нових високопродуктивних, зимостійких та стійких до вилягання і хвороб сортів.

Щорічне підвищення рівня знань і вдосконалення практичних навичок, одержання суб’єктами господарювання консультацій з питань сучасних технологій, маркетингових схем у збуті сільськогосподарської продукції дасть можливість збільшити товаровиробниками виробництво продукції сільського господарства у 2012 - на 2 млн. грн., 2013 - на 2,5 млн. грн., 2014 - на 3 млн. грн., 2015 - на 5 млн. грн.

            Стимулювання формування регіональних ресурсів зерна та борошна за рахунок кредитних ресурсів забезпечить населення району продовольчим зерном в кількості 8,4 тис. тонн щороку.

Розвиток та вдосконалення інформаційної мережі сприятиме своєчасному забезпеченню необхідною інформацією органів виконавчої влади вищого рівня.

 

Розділ VІІ. Координація та контроль за ходом виконання програми

 

            Координація виконання заходів програми розвитку агропромислового комплексу Тернопільського району на 2012-2015 роки та контроль за використанням коштів, виділених із районного бюджету на її фінансування, покладається на  управління агропромислового розвитку  райдержадміністрації, яке на основі звітів, наданих виконавцями програми, щороку звітує про стан її виконання перед районною державною адміністрацією.

            Фінансування програми здійснюватиметься в межах коштів, виділених на фінансовий рік. Розподіл коштів між виконавцями програми здійснюється управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрації за погодженням із профільною комісією районної ради.

 

 

Розділ VІ. Напрями діяльності та заходи програми

 

№ з\п

Назва напряму діяльності

(пріоритетні завдання)

Перелік заходів програми

Строки виконання заходу

Виконавці

Джерела фінансування

Орієнтовні обсяги фінансування

(вартість), тисяч гривень, у тому числі:

Очікуваний результат

2012

2013

2014

2015

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

1

Підтримка галузі рослинництва

1.1. Підтримка розвитку виробництва сортового насіння

2012-2015 роки

Управління агропромислового розвитку райдержадміні-страції,

сільськогосподар-ські підприємства

Районний бюджет

 

 

Кошти інших джерел

40

 

 

 

 

320,0

40

 

 

 

 

320,0

40

 

 

 

 

320,0

40

 

 

 

 

320,0

Удосконалення мережі насін-ницьких господарств, впро-вадження у виробництво ви-соковрожайних сортів дасть можливість проводити посіви зернових не нижче  другої репродукції та отримати валовий  збір зернових:

2012 -116 тис. тонн

2013 -118 тис. тонн

2014 -121 тис. тонн

2015 -125 тис. тонн

 

 

1.2. Охорона та підвищення родючості ґрунтів

2012-2015 роки

Управління агропромислового розвитку райдержадміні-страції,

сільськогоспо-дарські підприємства

Районний бюджет

 

 

 

 

Кошти інших джерел

45

 

 

 

 

 

 

320

45

 

 

 

 

 

 

360

50

 

 

 

 

 

 

360

60

 

 

 

 

 

 

410

Вапнування середньо кислих грунтів з Рн 4,6-5,1, яких в районі є 6 тис.га, сприятиме засвоєнню внесених міне-ральних добрив та підвищен-ню продуктивності сільсько-господарських культур, зокрема врожайність озимої пшениці збільшиться на 0,2-0,4 цнт\га:

2012 - 40,0 цнт\ га

2013 – 40,2 цнт\га

2014 – 40,5 цнт\га

2015 – 40,8 цнт\га

 

 

1.3. Застосування в землеробстві сидеральних посівів

2012-2015 роки

Управління агропромисло-вого розвитку райдержадміні-страції,

сільськогоспо-дарські підприємства

Районний бюджет

30

40

50

50

Застосування в землеробстві сидеральних посівів сприя-тиме покращенню хімічних та фізичних властивостей грунту, що дозволить підви-щити врожайність цукрових буряків на 10-15 цнт\га:

2012 -350 цнт\га

2013 -360 цнт\га

2014 -370 цнт\га

2015 -380 цнт\га

2

Підтримка галузі тваринництва

2.1.Часткова компенсація вартості придатного  лабораторного обладнання для  пунктів штучного осіменіння тварин

2012-2015 роки

Управління агропромислового розвитку райдержадміні-страції, племпідприєм-ства

Районний бюджет

15

15

20

20

Збільшення кількості штучно осіміненого поголів’я ВРХ  дозволить щороку додатково отримувати 1200 телят з, ви-сокими генетичними задатка-ми продуктивності, зокрема: 2012 рік – 1200 голів телят, 2013 – 1270 голів, 2014 – 1350 голів, 2015 – 1430 голів.

В господарствах населення 4,5 тис голів телят, що в свою чергу зумовить сформувати високопродуктивне молочне поголів’я корів в районі та наростити  виробництво вало-вої продукції тваринництва майже на 2 млн. грн.. більше  щорічно. Збільшення кілько-

сті штучного осіміненого поголів’я ВРХ покращать племінні якості тварин.

 

 

2.2.Здешевлення вартості установки спермо продукції на пункти штучного осіменіння тварин.

2012-2015 роки

Управління агропромислового розвитку райдержадміні-страції, племпідприєм-ства

Районний бюджет

15

15

15

15

Дасть можливість своєчасно доставити рідкий азот та спермо продукцію для осіменіння худоби та на пункти штучного осіменіння

3

Розвиток сільськогосподарської кооперації

Підтримка індивідуального виробника молока через відшкодування витрат за закуплені установки індивідуального доїння корів

2012-2015 роки

Управління агропромисло-вого розвитку райдержадміні-страції

Районний бюджет

5,0

5,0

6,0

6,0

Відшкодування витрат за закуплені установки індиві-дуального доїння корів:

2012-5 установок:

2013-5 установок:

2014-6 установок

2015-6 установок, що дасть змогу збільшити виробниц-тво молока особистих селян-ських господарств, підвищи-ти продуктивність худоби та забезпечити виробництво більш якісної молочної сировини.

4

Формування регіональних продовольчих ресурсів зерна та борошна району

Надання компенсації за  користування кредитами залученими на закупівлю зерна та борошна в регіональні ресурси.

2012-2015 роки

Управління агропромисло-вого розвитку райдержадміні-страції, оператори із закупівлі зерна, хлібопекарські підприємства

Районний бюджет

30

30

30

30

Стимулювання формування  регіональних ресурсів зерна та борошна за рахунок кре-дитних ресурсів  забезпечить населення району продо-вольчим зерном:

2012- 8,4 тис. тонн

2013- 8,4 тис. тонн

2014-8,4 тис. тонн

2015- 8,4 тис. тонн

5

Інформаційне забезпечення

Розвиток та вдосконалення  інформаційної мережі  управління агропромислового розвитку райдержадміністрації

2012-2015 роки

Управління агропромисло-вого розвитку райдержадміні-страції

Районний бюджет

10,0

10,0

15,0

15,0

Придбання щороку 1 одиниці оргтехніки, обслуговування

та ремонт, оплата інтернет – послуг дозволить своєчасно забезпечити необхідною ін-формацією органи виконавчої влади вищого рівня.