«ЗАТВЕРДЖЕНО»
рішенням Тернопільської
районної ради
від ___________ № _____
Порядок
обліку об’єктів нерухомого
майна на території Тернопільського району
Тернопільської області
1. Порядок визначає правила ведення та формування Єдиної бази даних обліку об’єктів нерухомого майна та надання інформації щодо цього майна на території Тернопільського району Тернопільської області і діє до часу врегулювання порядку ведення обліку об’єктів нерухомого майна на законодавчому рівні.
2. Основним Завданням обліку об’єктів нерухомого майна є отримання даних про їх кількісний та якісний стан, приналежність, технічний стан та його вартість.
3. Облік об’єктів нерухомого майна здійснює Комунальне підприємство «Тернопільське районне госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації» (в подальшому - БТІ).
4. Обліку в БТІ підлягають всі об’єкти нерухомості незалежно від форми власності, які розташовані на території Тернопільського району.
5. Для користування цим Порядком вживаються наступні терміни:
- інвентаризаційна справа – сукупність матеріалів технічної інвентаризації, що характеризують об’єкт;
- облік об’єктів нерухомого майна – це процес накопичення, зберігання на постійній основі, узагальнення та опрацювання інформації щодо об’єктів нерухомого майна на паперових носіях.
6. До об’єктів нерухомого майна, які підлягають обліку в БТІ, відносяться :
- будинковолодіння, житлові та садові будинки, які розташовані на земельних ділянках, за окремою адресою;
- будівлі, розміщені на окремих земельних ділянках, такі як гаражі, будівлі виробничого, господарського, соціально-побутового, складського та іншого призначення;
- приміщення, як частини внутрішнього об’єму житлових будинків, будівель, обмежені будівельними елементами;
- квартири багатоквартирних будинків;
- споруди (інженерні, гідротехнічні і т.п.) – земельні поліпшення, які не відносяться до будівель і приміщень і призначені для виконання спеціальних технічних функцій.
7. Облік об’єктів нерухомого майна проводиться з метою:
- ведення Єдиної бази об’єктів нерухомого майна;
- збереження достовірної інформації про фактичний стан об’єктів;
- інформаційного забезпечення органів місцевого самоврядування, органів державної влади, їх посадових осіб, власників – для виконання покладених на такі органи повноважень.
8. Облік об’єктів нерухомого майна здійснюється на підставі технічної інвентаризації таких об’єктів незалежно від того, побудовані вони по належно оформленим документам або самовільно.
9. Технічна інвентаризація проводиться згідно Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України від 24.05.2001 року за № 127 та зареєстрованої в Мін’юсті України 10.07.2001 року за № 582/5773 (із змінами та доповненнями).
10. Облік об’єктів поділяється на первинний та поточний.
Первинний облік – це дія, коли об’єкт нерухомості вперше заноситься в інвентаризаційну справу і облікову книгу і йому присвоюється черговий реєстраційний номер. Разом з об’єктом нерухомості в інвентаризаційну справу і облікову книгу під тим же реєстраційним номером записується і суб’єкт права власності – фізична або юридична особа.
Поточний облік – це поточні інвентаризаційно-оцінювальні роботи для встановлення змін за відповідний період часу і облік переходу права власності на об’єкт нерухомості від одних власників до інших.
11. Облік об’єктів нерухомого майна здійснюється на паперових носіях (по мірі можливості електронних носіях) шляхом ведення облікових книг та інвентаризаційних справ.
12. Правовстановлювальним документом, який засвідчує виникнення або перехід права власності на об’єкт нерухомого майна, є одним із документів, перерахованих в п. 27 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703 (із змінами та доповненнями) та інші документи, які були чинні до прийняття Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Якщо заявник не надав копію правовстановлювального документа на об’єкт нерухомого майна, який підлягає обліку, БТІ запитує інформаційну довідку у відповідності з Порядком надання інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703 (із змінами та доповненнями).
13. Облік переходу права власності на об’єкт нерухомого майна здійснюється в тій же інвентаризаційній справі та обліковій книзі і під тим же реєстраційним номером, під яким здійснювався первинний облік цього об’єкта.
14. Облік об’єктів нерухомого майна здійснюється шляхом внесення записів в облікові книги, які ведуться окремо по житловому і нежитловому фонду.
15. Облікова книга повинна бути пронумерована, прошита, скріплена печаткою БТІ і підписом начальника БТІ.
16. Нумерація в реєстраційних книгах йде з першого номера, записи в книгах ведуться по мірі надходження замовлень.
17. Об’єкту, який підлягає первинному обліку, присвоюється один реєстраційний номер незалежно від кількості співвласників.
18. Записи в облікову книгу при первинному обліку проводиться з врахуванням того, що надалі виникне потреба в проведенні поточного обліку, тобто при первинному обліку залишаються декілька сторінок незаповненими. Коли в процесі поточного обліку всі сторінки будуть заповненими, реєстрація продовжується в додатковій книзі, а в попередній робиться позначка, що запис продовжується в додатковій книзі (вказати номер книги і номер сторінки).
19. Облікові записи здійснюються в таких облікових книгах:
а) на житлові об’єкти нерухомого майна, які належать фізичним та юридичним особам;
б) на нежитлові об’єкти нерухомого майна, які належать фізичним та юридичним особам.
20. Всі виправлення в облікових книгах посвідчуються підписом посадової особи, яка відповідає за правильність записів і скріплюється печаткою БТІ. При цьому виправлені записи закреслюються так, щоб було видно старі записи.
21. Для обліку безхозного нерухомого майна БТІ здійснює підготовку необхідних документів у відповідності з Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703.
22. Після проведення всіх робіт по обліку та інвентаризації об’єктів нерухомого майна заявнику видається технічний паспорт, який є невід’ємною частиною правовстановлювального документу.
23. Суб’єкт господарювання, який виготовив технічну документацію на об’єкт нерухомого майна перед видачею її замовнику передає два примірника для взяття на облік в БТІ, якому доручено вести цей облік в зоні його обслуговування, для проставляння на всіх примірниках технічної документації штампу наступного змісту :
Прийнято на облік
Начальник ___________________
БТІ м.п.
_____________________________
дата
Один примірник технічної документації залишається в БТІ для зберігання.
24. При виявленні факту неподання суб’єктом господарювання технічної документації в БТІ для взяття на облік, зобов’язати бюро інформувати про це Тернопільську районну раду, що надає йому право, як суб’єкту, який уповноважений і має право вести облік згідно чинного законодавства, звертатися у визначеному законом порядку щодо скасування сертифіката, який надає право суб’єкту господарювання проводити технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна.
25. Комунальне підприємство «Тернопільське районне госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації» відповідно до вимог Закону України «Про інформацію», Закону України «Про звернення громадян», Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про захист персональних даних», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» надає довідки про технічний стан об’єкту нерухомості, інформацію про власників об’єкту нерухомості, підстав виникнення права власності (станом до 31.12.2012 року), копії матеріалів інвентаризаційних справ на запити і звернення, із врахуванням того, що БТІ є суб’єктом господарювання, діяльність якого здійснюється на підставі госпрозрахунку.
26. Всі виконавчі органи Тернопільського району, підприємства, установи і організації усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території району, при оформленні будь-яких документів дозвільного порядку, укладання і виконання договорів житлово-комунальних послуг, реєстрації місця проживання громадян, виконанні певних дій, пов’язаних з об’єктами нерухомого майна, зобов’язані використовувати інформацію, яка наявна в технічному паспорті, виданого комунальним підприємством «Тернопільське районне госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації», і не вправі приймати до роботи правовстановлювальні документи на об’єкти нерухомого майна, до яких не доданий технічний паспорт БТІ або техпаспорт, виданий суб’єктом господарювання із штампом про взяття на облік.